History for 2015 Oct 31st
Results | Video | News | Photos |
---|
Invited groups |
2015 Results - Colorado CHSAA Cross Country State Championships
Published by
Website:Click here Results by: MTEC Results ---------------------------------------------------------------------------
CHSAA State Cross Country Champpionships - 1A & 2A Boy's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 17 Lyons ( 16:39.9 49:59.6 2:19.0)
=========================================
1 1 Paul Roberts SR 15:33.7 4 ( 22) Cameron Cross SR 18:20.4
2 2 Joel Such SR 16:33.2 5 ( 35) Colton Jonjak-Plahn FR 18:55.4
3 14 Landon Milbrath SO 17:52.7
2. 34 Ouray ( 17:32.0 52:35.9 0:56.8)
=========================================
1 7 Nate Fedel SR 17:07.5 4 ( 45) Martin Torres SR 19:09.9
2 9 Joey Fedel SR 17:24.1 5 ( 47) Cooper Rondinelli FR 19:12.7
3 18 Evan Vann SO 18:04.3
3. 48 Mancos ( 17:49.2 53:27.4 1:43.7)
=========================================
1 6 Ro Paschal SR 17:06.8 4 ( 37) Nic Archuleta SR 18:58.6
2 10 Simon Kearns SO 17:30.1 5 ( 48) Asa Kearns SR 19:12.9
3 32 Jake McKie SO 18:50.5
4. 54 Sargent High School ( 18:07.5 54:22.3 0:16.0)
=========================================
1 16 Ethan Reschke SO 18:02.1 4 ( 30) Logan Sessums SR 18:42.6
2 17 Leighton Burt JR 18:02.1
3 21 Jacob Robirds SO 18:18.1
5. 55 Telluride ( 17:54.0 53:42.0 1:47.9)
=========================================
1 4 Jack Plantz SR 16:43.3 4 ( 39) Jaden Evans FR 19:01.5
2 25 Luke Preble SO 18:27.5 5 ( 54) Spencer Keating FR 19:24.3
3 26 Sylvan Bald SR 18:31.2
6. 58 Rocky Ford ( 17:57.6 53:52.6 2:03.0)
=========================================
1 3 Cody Danley SO 16:43.0 4 ( 36) Erik Rocha SR 18:56.7
2 24 Gary DeLeon SO 18:23.6 5 ( 46) Brian Preston JR 19:12.5
3 31 Brandon Cardenas JR 18:46.0
7. 67 Peyton ( 18:21.4 55:04.0 1:01.6)
=========================================
1 13 Quinten Harris SR 17:52.3 4 ( 41) Caleb Smith JR 19:03.8
2 20 Garhett Shaw JR 18:17.8 5 ( 53) Gage Gellerman JR 19:24.1
3 34 Sammy Schuemann FR 18:53.9
8. 78 Heritage Christian Academy ( 18:26.8 55:20.3 1:18.1)
=========================================
1 11 Luke Gilliland SR 17:42.8 4 ( 42) Seth Bruxvoort FR 19:06.7
2 29 Robbie Wagner SR 18:36.6 5 ( 55) Jason Richard SR 19:39.6
3 38 Stephen Zonnefeld JR 19:00.9
9. 92 Wiggins ( 18:34.6 55:43.6 1:37.6)
=========================================
1 12 Connor Kaufman JR 17:44.9 4 ( 66) Reid Ernst SR 20:26.2
2 28 Trevor Dye SR 18:36.2 5 ( 73) Caleb Hills JR 20:50.1
3 52 Peter Kammerzell JR 19:22.5
10. 98 Lake City Community ( 18:44.0 56:12.0 3:35.1)
=========================================
1 5 Jake Murphy JR 17:06.8 4 ( 71) Liam Whinnery SR 20:45.8
2 23 Isaac Borchers SO 18:23.3 5 ( 77) Steele Harrison SR 21:30.2
3 70 Riley Moore SO 20:41.9
11. 109 Del Norte ( 18:53.4 56:40.2 0:39.1)
=========================================
1 27 Josiah Espinoza SR 18:34.9 4 ( 56) Zach Friedrich SR 19:40.9
2 33 Carlos Parra SO 18:51.3 5 ( 62) Samuel Lorenz FR 20:10.3
3 49 Luke Haefeli SR 19:14.0
12. 109 Crested Butte ( 18:43.3 56:09.9 2:30.4)
=========================================
1 8 Aiden Truettner SR 17:14.9 4 ( 60) Conrad Truettner SR 19:56.2
2 44 Hunter Wright FR 19:09.7 5 ( 69) Benjamin Swift SR 20:34.7
3 57 Vincent Michel SO 19:45.3
13. 112 Resurrection Christian ( 18:50.1 56:30.1 1:12.1)
=========================================
1 19 Christian Fagerlin SO 18:05.1 4 ( 51) Caden Magnuson SR 19:20.4
2 43 Ryan Bauer SO 19:07.8 5 ( 63) Austin Armstrong JR 20:19.8
3 50 Derek McCormick SO 19:17.2
14. 141 Highland ( 19:30.9 58:32.6 2:23.3)
=========================================
1 15 Levi Kilian FR 18:00.5 4 ( 72) Skyler Score JR 20:47.5
2 61 Bryson Fogg FR 20:08.3 5 ( 75) Justus Isakson JR 20:53.5
3 65 Jackson Miller SR 20:23.8
15. 163 Denver Academy ( 19:46.5 59:19.5 1:17.5)
=========================================
1 40 Luc Christians SR 19:02.9 4 ( 79) Vance Palizzi JR 22:29.5
2 59 Jackson Meyer SO 19:56.2 5 ( 82) Ford Adams FR 22:55.4
3 64 Isaac Neivert SO 20:20.4
16. 208 West ( 20:40.6 1:02:01.6 1:35.5)
=========================================
1 58 Jonathan Belcher FR 19:46.9 4 ( 80) Garrett Miller SO 22:41.8
2 74 Jimmy Uren FR 20:52.3 5 ( 83) Silas Almgren FR 23:19.3
3 76 Andy Volt SR 21:22.4
17. 213 Kiowa ( 21:05.8 1:03:17.2 1:46.2)
=========================================
1 67 Zeke Buker FR 20:30.2 4 ( 81) Donald Martinez FR 22:52.3
2 68 Tyson Buker JR 20:30.6 5 ( 84) Wyatt Kutach JR 23:31.0
3 78 Adam Trimmer JR 22:16.4
CHSAA State Cross Country Champpionships - 1A & 2A Boy's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace Mile 2 Mile
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= ===== ===== ======
1 1 136 Paul Roberts SR Lyons 15:33.7 5:01 4:59 10:17
2 2 137 Joel Such SR Lyons 16:33.2 5:20 5:17 10:56
3 1 169 Cody Danley SO Rocky Ford 16:43.0 5:23 5:06 10:55
4 1 183 Jack Plantz SR Telluride 16:43.3 5:23 5:03 10:52
5 1 129 Jake Murphy JR Lake City Community 17:06.8 5:31 5:18 11:15
6 1 142 Ro Paschal SR Mancos 17:06.8 5:31 5:17 11:02
7 1 149 Nate Fedel SR Ouray 17:07.5 5:31 5:17 11:06
8 1 179 Ben Kelley SO Soroco High 17:12.8 5:33 11:11
9 1 161 Patrick Scoggins SO Rangley 17:14.6 5:33 5:22 11:14
10 1 92 Aiden Truettner SR Crested Butte 17:14.9 5:34 5:18 11:14
11 2 148 Joey Fedel SR Ouray 17:24.1 5:37 5:18 11:15
12 2 140 Simon Kearns SO Mancos 17:30.1 5:38 5:19 11:19
13 1 145 Austin Russell JR Meeker 17:40.1 5:42 5:23 11:23
14 1 110 Luke Gilliland SR Heritage Christian Academy 17:42.8 5:43 5:22 11:28
15 1 196 Connor Kaufman JR Wiggins 17:44.9 5:43 5:19 11:19
16 1 95 Jerald Taylor JR Custer County 17:45.0 5:43 5:06 11:09
17 1 155 Quinten Harris SR Peyton 17:52.3 5:46 5:26 11:35
18 3 135 Landon Milbrath SO Lyons 17:52.7 5:46 5:36 11:40
19 2 144 Marshal Pool SR Meeker 17:59.2 5:48 5:24 11:31
20 1 117 Levi Kilian FR Highland 18:00.5 5:48 5:34 11:52
21 1 176 Ethan Reschke SO Sargent High School 18:02.1 5:49 5:22 11:36
22 2 175 Leighton Burt JR Sargent High School 18:02.1 5:49 5:28 11:45
23 3 152 Evan Vann SO Ouray 18:04.3 5:49 5:31 11:47
24 1 164 Christian Fagerlin SO Resurrection Christian 18:05.1 5:50 5:32 11:41
25 2 158 Garhett Shaw JR Peyton 18:17.8 5:54 5:26 11:46
26 3 177 Jacob Robirds SO Sargent High School 18:18.1 5:54 5:33 11:48
27 4 132 Cameron Cross SR Lyons 18:20.4 5:55 5:35 11:52
28 2 126 Isaac Borchers SO Lake City Community 18:23.3 5:56 5:29 11:50
29 2 170 Gary DeLeon SO Rocky Ford 18:23.6 5:56 5:34 12:02
30 2 185 Luke Preble SO Telluride 18:27.5 5:57 5:36 12:00
31 3 180 Sylvan Bald SR Telluride 18:31.2 5:58 5:29 11:55
32 1 96 Josiah Espinoza SR Del Norte 18:34.9 5:59 5:40 12:02
33 2 192 Trevor Dye SR Wiggins 18:36.2 6:00 5:40 12:03
34 2 113 Robbie Wagner SR Heritage Christian Academy 18:36.6 6:00 5:48 12:11
35 4 178 Logan Sessums SR Sargent High School 18:42.6 6:02 5:45 12:11
36 1 86 Heriberto Gonzalez JR Center 18:43.3 6:02 5:34 12:02
37 3 168 Brandon Cardenas JR Rocky Ford 18:46.0 6:03 5:29 12:15
38 1 174 Faris Blackhurst SR Rye 18:48.8 6:04 5:43 12:14
39 1 85 Derek Quintana SO Centennial 18:48.9 6:04 5:34 12:02
40 3 141 Jake McKie SO Mancos 18:50.5 6:04 5:38 12:18
41 2 101 Carlos Parra SO Del Norte 18:51.3 6:05 5:44 12:13
42 3 157 Sammy Schuemann FR Peyton 18:53.9 6:05 5:49 12:14
43 5 134 Colton Jonjak-Plahn FR Lyons 18:55.4 6:06 5:35 11:54
44 4 173 Erik Rocha SR Rocky Ford 18:56.7 6:06 5:39 12:23
45 4 138 Nic Archuleta SR Mancos 18:58.6 6:07 5:32 12:00
46 3 114 Stephen Zonnefeld JR Heritage Christian Academy 19:00.9 6:08 5:48 12:23
47 4 181 Jaden Evans FR Telluride 19:01.5 6:08 5:41 12:17
48 1 103 Luc Christians SR Denver Academy 19:02.9 6:08 5:34 12:11
49 4 159 Caleb Smith JR Peyton 19:03.8 6:09 5:35 12:06
50 4 109 Seth Bruxvoort FR Heritage Christian Academy 19:06.7 6:10 5:50 12:26
51 2 163 Ryan Bauer SO Resurrection Christian 19:07.8 6:10 5:47 12:21
52 1 153 Caden Meilner SO Paiona 19:09.2 6:10 5:44 12:22
53 2 94 Hunter Wright FR Crested Butte 19:09.7 6:11 5:44 12:22
54 4 151 Martin Torres SR Ouray 19:09.9 6:11 5:45 12:33
55 5 172 Brian Preston JR Rocky Ford 19:12.5 6:11 5:46 12:29
56 5 150 Cooper Rondinelli FR Ouray 19:12.7 6:11 6:05 12:36
57 5 139 Asa Kearns SR Mancos 19:12.9 6:12 5:49 12:22
58 3 98 Luke Haefeli SR Del Norte 19:14.0 6:12 5:47 12:27
59 3 167 Derek McCormick SO Resurrection Christian 19:17.2 6:13 5:50 12:31
60 6 171 Chris Maes SO Rocky Ford 19:18.3 6:13 5:47 12:34
61 6 133 Adam Crowl SO Lyons 19:20.2 6:14 5:59 12:42
62 4 166 Caden Magnuson SR Resurrection Christian 19:20.4 6:14 5:52 12:34
63 3 195 Peter Kammerzell JR Wiggins 19:22.5 6:15 5:58 12:34
64 5 154 Gage Gellerman JR Peyton 19:24.1 6:15 5:48 12:27
65 5 182 Spencer Keating FR Telluride 19:24.3 6:15 5:52 12:29
66 1 84 Jack Lindgren SO Byers 19:24.3 6:15 5:43 12:28
67 6 184 Will Plantz SO Telluride 19:34.6 6:19 5:45 12:34
68 5 112 Jason Richard SR Heritage Christian Academy 19:39.6 6:20 5:48 12:41
69 4 97 Zach Friedrich SR Del Norte 19:40.9 6:21 5:48 12:28
70 3 90 Vincent Michel SO Crested Butte 19:45.3 6:22 6:09 13:04
71 1 187 Jonathan Belcher FR West 19:46.9 6:22 6:03 12:53
72 1 88 Wes Davies FR Clear Creek 19:50.5 6:24 12:39
73 2 105 Jackson Meyer SO Denver Academy 19:56.2 6:25 6:00 13:02
74 4 93 Conrad Truettner SR Crested Butte 19:56.2 6:26 6:03 13:02
75 6 147 Evan Alsup FR Ouray 19:59.9 6:27 6:18 13:06
76 2 115 Bryson Fogg FR Highland 20:08.3 6:29 6:12 13:06
77 5 100 Samuel Lorenz FR Del Norte 20:10.3 6:30 6:00 13:04
78 6 143 Caleb Yoder SO Mancos 20:17.6 6:32 6:12 13:21
79 5 162 Austin Armstrong JR Resurrection Christian 20:19.8 6:33 6:09 13:18
80 3 106 Isaac Neivert SO Denver Academy 20:20.4 6:33 6:07 13:13
81 3 119 Jackson Miller SR Highland 20:23.8 6:34 6:08 13:15
82 4 193 Reid Ernst SR Wiggins 20:26.2 6:35 6:18 13:23
83 6 156 Ryland Howard JR Peyton 20:29.8 6:36 5:44 12:38
84 1 122 Zeke Buker FR Kiowa 20:30.2 6:36 6:12 13:18
85 2 121 Tyson Buker JR Kiowa 20:30.6 6:37 6:12 13:19
86 5 91 Benjamin Swift SR Crested Butte 20:34.7 6:38 6:09 13:18
87 1 108 Omar Romero SR Ellicott 20:35.3 6:38 5:54 13:05
88 3 128 Riley Moore SO Lake City Community 20:41.9 6:40 6:18 13:28
89 4 131 Liam Whinnery SR Lake City Community 20:45.8 6:41 6:17 13:34
90 4 120 Skyler Score JR Highland 20:47.5 6:42 6:13 13:42
91 6 89 Joe Coburn FR Crested Butte 20:48.2 6:42 6:13 13:23
92 6 165 Jesse Hayward FR Resurrection Christian 20:49.8 6:43 6:19 13:31
93 5 194 Caleb Hills JR Wiggins 20:50.1 6:43 6:23 13:42
94 2 190 Jimmy Uren FR West 20:52.3 6:44 6:25 13:42
95 5 116 Justus Isakson JR Highland 20:53.5 6:44 6:14 13:33
96 6 99 Jake Jolly SR Del Norte 21:04.2 6:47 6:22 13:34
97 1 146 Justin Gonzalez SR Moffat 21:15.9 6:51 6:05 13:39
98 3 191 Andy Volt SR West 21:22.4 6:53 6:25 13:44
99 5 127 Steele Harrison SR Lake City Community 21:30.2 6:56 6:24 14:01
100 6 111 Zach Partain SO Heritage Christian Academy 21:37.0 6:58 6:02 13:48
101 1 160 Nick Bellew FR Pikes Peak Christian 21:37.9 6:58 6:19 13:53
102 3 125 Adam Trimmer JR Kiowa 22:16.4 7:11 6:43 14:30
103 4 107 Vance Palizzi JR Denver Academy 22:29.5 7:15 6:55 14:37
104 6 118 Calvin Miller FR Highland 22:29.9 7:15 6:28 14:33
105 4 189 Garrett Miller SO West 22:41.8 7:19 6:43 14:38
106 4 124 Donald Martinez FR Kiowa 22:52.3 7:22 6:43 15:03
107 5 102 Ford Adams FR Denver Academy 22:55.4 7:23 6:56 15:16
108 5 186 Silas Almgren FR West 23:19.3 7:31 6:53 14:58
109 6 104 Parker Harris FR Denver Academy 23:27.3 7:33 6:52 15:16
110 5 123 Wyatt Kutach JR Kiowa 23:31.0 7:35 6:42 15:02
111 6 188 Joseph Lengel JR West 23:31.4 7:35 6:57 15:17
112 6 130 Dakota Taylor SR Lake City Community 31:41.9 10:13 8:52 20:30
---------------------------------------------------------------------------
CHSSA State Cross Country Champpionships - 1A & 2A Girl's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 16 Telluride ( 20:33.2 1:01:39.4 0:35.2)
=========================================
1 3 Soleil Gaylord SO 20:09.9 4 ( 8) Anna Fake SR 20:45.1
2 6 Maya Ordonez FR 20:44.4 5 ( 22) Lydia Hagen FR 22:04.2
3 7 Larkin Brodie JR 20:45.1
2. 19 Heritage Christian Academy ( 20:27.1 1:01:21.3 1:24.3)
=========================================
1 1 Rachel Rairdon SR 19:55.8 4 ( 17) Olivia Couch SR 21:24.2
2 2 Rebekah Rairdon SR 20:05.4 5 ( 31) Megan Wagner SO 22:48.7
3 16 Leeann Wagner SO 21:20.1
3. 32 Lyons ( 21:00.6 1:03:01.8 1:16.5)
=========================================
1 4 Sierra Tucker SR 20:30.0 4 ( 25) Grayson Thomas FR 22:19.9
2 9 CeAnn Udovich JR 20:45.3 5 ( 28) Sarah Roberts SO 22:33.4
3 19 Madeleine Seifert FR 21:46.5
4. 50 Hotchkiss ( 21:34.4 1:04:43.1 1:14.8)
=========================================
1 11 Mae Anderson SR 21:07.4 4 ( 39) Mariah Griffith FR 24:17.9
2 13 Kaiya Firor FR 21:13.5
3 26 Sophia Schelle SR 22:22.2
5. 55 Sargent High School ( 21:35.9 1:04:47.5 0:49.3)
=========================================
1 14 Makayla Garcia SR 21:15.2 4 ( 43) Angelina Riggs SR 24:51.4
2 18 Maria Montes SR 21:27.8 5 ( 48) Jaci Kenison JR 25:16.2
3 23 Faith Stults SR 22:04.5
6. 60 Resurrection Christian ( 21:49.9 1:05:29.6 2:25.1)
=========================================
1 5 Kyra Hanson JR 20:33.5 4 ( 37) Cailyn Konkey FR 23:25.7
2 20 Hannah Hart SR 21:57.5 5 ( 50) Karly Christensen JR 25:37.4
3 35 Averi Phillips FR 22:58.6
7. 71 Rocky Ford ( 22:08.0 1:06:23.9 1:21.8)
=========================================
1 15 Taylor Berg SR 21:19.4 4 ( 30) Jacklynn Snyder SO 22:47.3
2 27 Emily Gauna SO 22:23.3 5 ( 33) Jaquelin Alvey FR 22:50.2
3 29 Emily Aragon JR 22:41.2
8. 78 Shining Mountain Waldorf ( 22:41.3 1:08:03.7 4:03.8)
=========================================
1 10 Emma Schaefer SO 21:00.3 4 ( 53) Kelly Ireland-Ashley FR 32:44.7
2 21 Abby Leuchten FR 21:59.3
3 47 Ella Baca JR 25:04.1
9. 95 Custer County ( 23:20.8 1:10:02.3 3:47.6)
=========================================
1 12 Kayla Carter FR 21:09.9 3 45 Kayli Short SR 24:57.5
2 38 Katlyn Freeburg SR 23:54.9
10. 102 Peyton ( 22:56.8 1:08:50.2 0:14.0)
=========================================
1 32 Kaylee Kearse SO 22:50.1 4 ( 44) Mattie Hlatki FR 24:52.4
2 34 Shian Hanks SO 22:56.0 5 ( 46) Kylie Millard FR 25:03.6
3 36 Victoria Logar SO 23:04.1
11. 117 Wiggins ( 26:01.3 1:18:03.7 8:38.8)
=========================================
1 24 Maggie Allen SO 22:19.0 4 ( 52) Kamryn Sirios JR 30:59.2
2 42 Marisol Mendez SO 24:46.9
3 51 Valerie Sandoval JR 30:57.8
12. 130 Kiowa ( 24:58.4 1:14:55.0 0:53.6)
=========================================
1 40 Savannah Wassil FR 24:37.8 3 49 Kaitlyn Sinclair FR 25:31.4
2 41 Kristin McKnight SO 24:45.8
CHSAA State Cross Country Champpionships - 1A & 2A Girl's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace Mile 2 Mile
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= ===== ===== ======
1 1 15 Rachel Rairdon SR Heritage Christian Academy 19:55.8 6:25 6:01 12:54
2 2 16 Rebekah Rairdon SR Heritage Christian Academy 20:05.4 6:28 6:02 13:00
3 1 72 Soleil Gaylord SO Telluride 20:09.9 6:30 6:03 13:00
4 1 32 Sierra Tucker SR Lyons 20:30.0 6:36 6:17 13:20
5 1 48 Kyra Hanson JR Resurrection Christian 20:33.5 6:38 6:25 13:26
6 1 68 Chloe Veilleux FR Soroco High 20:40.7 6:40 6:30 13:33
7 2 74 Maya Ordonez FR Telluride 20:44.4 6:41 6:17 13:27
8 3 69 Larkin Brodie JR Telluride 20:45.1 6:41 6:22 13:34
9 4 71 Anna Fake SR Telluride 20:45.1 6:41 6:23 13:36
10 2 33 CeAnn Udovich JR Lyons 20:45.3 6:41 6:31 13:29
11 1 37 Sarah Davidson SO Nederland 20:59.5 6:46 6:25 13:35
12 1 67 Emma Schaefer SO Shining Mountain Waldorf 21:00.3 6:46 6:18 13:37
13 1 20 Mae Anderson SR Hotchkiss 21:07.4 6:48 6:24 13:45
14 1 5 Kayla Carter FR Custer County 21:09.9 6:49 6:39 13:54
15 2 21 Kaiya Firor FR Hotchkiss 21:13.5 6:50 6:36 14:09
16 1 59 Makayla Garcia SR Sargent High School 21:15.2 6:51 6:17 13:45
17 1 39 Chelsea Meilner SR Paiona 21:17.0 6:51 6:23 13:43
18 1 55 Taylor Berg SR Rocky Ford 21:19.4 6:52 6:26 13:46
19 3 17 Leeann Wagner SO Heritage Christian Academy 21:20.1 6:52 6:27 13:52
20 4 13 Olivia Couch SR Heritage Christian Academy 21:24.2 6:54 6:27 13:54
21 2 61 Maria Montes SR Sargent High School 21:27.8 6:55 6:38 14:11
22 1 3 Sam Crossett SR Crested Butte 21:34.2 6:57 6:30 13:58
23 2 4 Sydney Petersen SO Crested Butte 21:39.4 6:59 6:32 13:59
24 1 36 Julia Eskelson JR Meeker 21:46.4 7:01 6:40 14:09
25 3 31 Madeleine Seifert FR Lyons 21:46.5 7:01 6:55 14:27
26 2 49 Hannah Hart SR Resurrection Christian 21:57.5 7:05 6:37 14:03
27 1 2 Camille Ruggles SO Center 21:59.3 7:05 6:36 14:26
28 2 66 Abby Leuchten FR Shining Mountain Waldorf 21:59.3 7:05 6:41 14:21
29 5 73 Lydia Hagen FR Telluride 22:04.2 7:07 6:37 14:20
30 3 63 Faith Stults SR Sargent High School 22:04.5 7:07 6:50 14:29
31 6 70 Esme Fahnestock JR Telluride 22:10.1 7:09 6:33 14:21
32 2 38 Brooke Hillman SO Paiona 22:16.9 7:11 6:32 14:20
33 1 77 Maggie Allen SO Wiggins 22:19.0 7:11 6:38 14:31
34 1 27 Megan Levine JR Lake City Community 22:19.0 7:11 6:34 14:24
35 4 34 Grayson Thomas FR Lyons 22:19.9 7:12 6:55 14:36
36 3 23 Sophia Schelle SR Hotchkiss 22:22.2 7:12 6:36 14:16
37 2 56 Emily Gauna SO Rocky Ford 22:23.3 7:13 6:50 14:38
38 1 58 Makayla Rodriguez SO Rye 22:25.7 7:14 6:47 14:29
39 5 30 Sarah Roberts SO Lyons 22:33.4 7:16 7:02 14:43
40 1 1 Maggie Berry JR Alexander Dawson 22:36.2 7:17 6:42 14:35
41 3 54 Emily Aragon JR Rocky Ford 22:41.2 7:19 6:54 14:49
42 1 28 Mikaela Taylor FR Limon 22:41.5 7:19 6:50 14:47
43 1 82 Maddie Soehner SO Yuma 22:44.2 7:20 6:47 14:42
44 4 57 Jacklynn Snyder SO Rocky Ford 22:47.3 7:21 6:43 14:38
45 1 35 Emma Most JR Mancos 22:47.7 7:21 6:51 14:44
46 5 18 Megan Wagner SO Heritage Christian Academy 22:48.7 7:21 6:46 14:41
47 1 42 Kaylee Kearse SO Peyton 22:50.1 7:21 6:45 14:43
48 5 53 Jaquelin Alvey FR Rocky Ford 22:50.2 7:21 6:43 14:40
49 2 41 Shian Hanks SO Peyton 22:56.0 7:23 6:49 14:48
50 3 51 Averi Phillips FR Resurrection Christian 22:58.6 7:24 7:11 15:04
51 3 43 Victoria Logar SO Peyton 23:04.1 7:26 6:52 14:48
52 4 50 Cailyn Konkey FR Resurrection Christian 23:25.7 7:33 6:55 15:01
53 1 19 Mackenzie Dill SR Highland 23:28.8 7:34 6:59 15:12
54 1 11 Sarah Warren SR Evangelical Christian 23:35.8 7:36 7:08 15:17
55 6 29 Georgia Barone SO Lyons 23:45.4 7:39 7:02 15:09
56 2 6 Katlyn Freeburg SR Custer County 23:54.9 7:42 7:22 15:36
57 6 52 Sophia Alvarez JR Rocky Ford 23:59.5 7:44 6:58 15:15
58 6 14 Lizzy Gueck FR Heritage Christian Academy 24:13.9 7:48 7:07 15:33
59 1 75 Claire Sabin SR The Colorado Springs 24:16.9 7:49 6:49 15:14
60 4 22 Mariah Griffith FR Hotchkiss 24:17.9 7:50 7:17 15:46
61 1 10 Kaelyn Keating-Wade JR Ellicott 24:20.6 7:51 7:07 15:40
62 1 12 GRACE HERRING JR Front Range Christian 24:24.6 7:52 7:29 15:55
63 1 8 Emilee Haefeli SO Del Norte 24:34.0 7:55 7:05 15:35
64 1 26 Savannah Wassil FR Kiowa 24:37.8 7:56 7:27 15:55
65 2 76 Sarah Weidman JR The Colorado Springs 24:39.7 7:57 7:27 15:52
66 2 24 Kristin McKnight SO Kiowa 24:45.8 7:59 7:28 16:09
67 2 78 Marisol Mendez SO Wiggins 24:46.9 7:59 7:27 16:04
68 1 9 Ella Pinkert FR Denver Academy 24:48.4 8:00 7:17 15:46
69 4 62 Angelina Riggs SR Sargent High School 24:51.4 8:00 7:39 16:15
70 4 45 Mattie Hlatki FR Peyton 24:52.4 8:01 7:29 15:58
71 3 7 Kayli Short SR Custer County 24:57.5 8:02 7:38 16:15
72 5 44 Kylie Millard FR Peyton 25:03.6 8:04 7:22 16:07
73 3 64 Ella Baca JR Shining Mountain Waldorf 25:04.1 8:05 7:29 16:28
74 5 60 Jaci Kenison JR Sargent High School 25:16.2 8:08 7:39 16:17
75 3 25 Kaitlyn Sinclair FR Kiowa 25:31.4 8:13 7:40 16:29
76 5 47 Karly Christensen JR Resurrection Christian 25:37.4 8:15 7:29 16:15
77 6 40 Bethany Griffen SR Peyton 25:41.0 8:16 7:33 16:27
78 6 46 Eryn Ballard FR Resurrection Christian 29:36.9 9:32 8:38 18:55
79 3 79 Valerie Sandoval JR Wiggins 30:57.8 9:58 8:21 20:11
80 4 81 Kamryn Sirios JR Wiggins 30:59.2 9:59 8:22 20:11
81 4 65 Kelly Ireland-Ashley FR Shining Mountain Waldorf 32:44.7 10:33 9:10 21:22
---------------------------------------------------------------------------
CHSSA State Cross Country Champpionships - 3A Boy's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
--------------------------------------------------------------------------
1. 55 Alamosa ( 16:59.7 1:24:58.4 1:10.4)
=========================================
1 3 Isaiah DeLaCerda JR 16:18.7 5 22 Oscar Martinez JR 17:29.1
2 6 Caleb Palmer JR 16:56.2 6 ( 23) Casey McDaniel JR 17:32.1
3 10 Miguel Mateo Baltazar JR 17:02.8 7 ( 32) Brady Blinzinger FR 17:42.7
4 14 Caleb Berlinger JR 17:11.6
2. 118 Frontier Academy ( 17:28.3 1:27:21.4 1:27.5)
=========================================
1 5 Josiah Davis SR 16:52.8 5 54 Levi Chambers SO 18:20.3
2 8 Cody Jones JR 16:59.4 6 ( 67) Sawyer Davis JR 18:37.7
3 20 Isaiah Remington SR 17:26.8 7 ( 85) Chukwuzulum Nwizu SR 19:03.5
4 31 Dhalton Akey SR 17:42.1
3. 121 Lamar ( 17:28.8 1:27:24.0 1:36.8)
=========================================
1 4 Kaleb Crum SR 16:42.7 5 52 Cole Hiigel SR 18:19.5
2 16 Blake Davis SO 17:17.6 6 (130) Jesse Rogers SO 21:02.4
3 19 Jacob Rogers SR 17:22.2 7 (139) William Adams SO 25:38.5
4 30 Matthew Hartshorn SR 17:42.0
4. 136 SkyView Academy ( 17:23.3 1:26:56.4 2:33.4)
=========================================
1 1 Ben Butler SR 15:50.5 5 58 Ryan Butler SO 18:23.9
2 15 Jimmy Scavuzzo JR 17:14.8 6 ( 71) Andrew Pippin FR 18:49.3
3 29 Joseph Pippin JR 17:41.3 7 ( 83) Tristan Lee SO 19:01.9
4 33 Jordan Wilson SO 17:45.9
5. 145 Gunnison ( 17:40.0 1:28:19.8 1:17.9)
=========================================
1 7 Cooper Wiens SR 16:58.3 5 50 Kaleb Mueller SO 18:16.2
2 21 Colton Stice FR 17:27.7 6 ( 57) Jon Crossley JR 18:22.9
3 27 Branden Huisman-Nevin SR 17:38.9 7 ( 60) Braydon O'Neill FR 18:29.1
4 40 DeAndre Adamich SR 17:58.7
6. 170 Salida ( 17:41.3 1:28:26.3 1:56.6)
=========================================
1 2 Taylor Stack SR 16:16.5 5 48 Ian Olson JR 18:13.1
2 35 Seth Minor JR 17:49.9 6 ( 62) Morgan Fitzgerald SR 18:34.8
3 38 Russell Orris SR 17:54.2 7 ( 65) Jesse Orris SR 18:37.1
4 47 Kaden Sites JR 18:12.6
7. 188 The Vanguard School ( 17:53.8 1:29:28.7 1:20.7)
=========================================
1 12 Nick Lovato SO 17:06.5 5 59 Aj Eccles SR 18:27.2
2 24 Harley Morgan JR 17:33.5 6 ( 80) Tyler Gard SR 18:57.2
3 44 Slade Kelling SR 18:07.3 7 (103) Kaleb Bjorkman JR 19:42.1
4 49 Miles Hatton SR 18:14.2
8. 246 Moffat County ( 18:13.4 1:31:06.6 0:39.0)
=========================================
1 39 Brandon Beason SO 17:57.2 5 63 Connor Scranton JR 18:36.2
2 41 Riley Allen JR 17:58.8 6 ( 68) Chris Carrouth FR 18:38.6
3 42 Ashley Suits SR 18:00.4 7 ( 99) Carter Severson FR 19:33.9
4 61 Isiac Roop JR 18:34.0
9. 271 Peak to Peak ( 18:18.0 1:31:29.6 1:58.8)
=========================================
1 11 Isaac Ruble SR 17:05.7 5 86 Benjamin Cunningham FR 19:04.5
2 36 Alex Mowery SR 17:51.9 6 ( 98) William Alexander FR 19:31.5
3 66 Brandon Ries JR 18:37.3 7 (133) Jay Kang SO 21:16.5
4 72 Nathan Kuykendall SR 18:50.2
10. 284 Estes Park ( 18:23.4 1:31:56.9 1:37.8)
=========================================
1 17 Dylan Zurfluh JR 17:21.7 5 81 Eric Todd JR 18:59.5
2 53 Finn Tierney SO 18:19.7 6 ( 96) Josh Bradford SO 19:27.8
3 55 Cobi Lasota JR 18:20.6 7 ( 97) Harrison Daley JR 19:27.9
4 78 Mason Ginter SO 18:55.4
11. 331 Jefferson Academy ( 18:40.1 1:33:20.1 2:21.7)
=========================================
1 25 Ryan Lehmuth SO 17:35.8 5 113 Paul Watters JR 19:57.5
2 37 Christian Van Cleave JR 17:53.8 6 (114) Josh Korac SR 20:00.7
3 74 Damian Brown SR 18:52.2 7 (115) Brendan Lynch SR 20:03.4
4 82 Nathan Moore JR 19:00.8
12. 367 Platte Canyon ( 18:57.7 1:34:48.3 3:07.7)
=========================================
1 28 dylan parker SR 17:39.2 5 127 ryley McMahen JR 20:46.9
2 45 jarrod puseman SR 18:09.4 6 (128) jeffrey ditlevson JR 20:52.8
3 77 craig beckfield SR 18:55.4 7 (129) wyatt morris SO 20:56.4
4 90 ryan box SR 19:17.4
13. 376 Eaton ( 18:55.7 1:34:38.1 2:08.1)
=========================================
1 34 Conner Untiedt SR 17:49.0 5 112 Morgan Smith SO 19:57.1
2 51 Michael Garcia SR 18:17.3 6 (122) Wyatt Hamm JR 20:32.7
3 79 Elias Munoz JR 18:56.9 7 (131) Joseph Messmer SO 21:08.1
4 100 Alhan Rodriguez SO 19:37.8
14. 378 St Mary's ( 18:55.3 1:34:36.4 1:17.8)
=========================================
1 46 Adam Maal FR 18:09.7 5 95 Joseph Sabish FR 19:27.5
2 69 Nick Francis SR 18:44.7 6 (108) Andrew Beaudoin SO 19:45.8
3 76 David VanGampleare JR 18:53.8 7 (109) Nathaniel Bodnar JR 19:48.2
4 92 Andrew Maal SR 19:20.7
15. 399 Pagosa Springs ( 19:05.4 1:35:26.8 2:40.4)
=========================================
1 26 Jacob Hughes JR 17:38.1 5 119 Caleb Buffington FR 20:18.5
2 43 Ethan Brown JR 18:01.6 6 (125) Keanan Anderson SO 20:46.0
3 101 Coy Thomas JR 19:38.9 7 (137) Nate Lewis FR 21:48.1
4 110 Michael Iverson SR 19:49.7
16. 402 Middle Park ( 19:19.7 1:36:38.4 4:16.8)
=========================================
1 9 Mark Simmons SR 17:02.6 5 134 Mark Knight JR 21:19.4
2 13 Tyler Scholl FR 17:08.6 6 (135) Henry Hoyhtya JR 21:19.9
3 120 Brevik Petersen FR 20:21.1 7 (136) Jake Kacik JR 21:27.7
4 126 Corbin Frick FR 20:46.7
17. 405 Faith Christian ( 19:02.4 1:35:11.9 0:47.4)
=========================================
1 64 Macklin Brockmeyer FR 18:36.6 5 94 Antonio Blaine FR 19:24.0
2 70 Josh Marquardt SR 18:44.8 6 (111) Peter Whitesel JR 19:54.6
3 84 Matthew Judson SR 19:03.1 7 (124) Peter Roem JR 20:38.5
4 93 Wyatt Orstead FR 19:23.4
18. 435 Basalt ( 19:19.8 1:36:38.8 3:07.9)
=========================================
1 18 Lyle Luckett SR 17:21.8 5 121 William Luckett FR 20:29.7
2 75 Robbie Thompson SR 18:53.0 6 (123) Ashton Albright SR 20:35.8
3 104 JD Glenn SO 19:43.1
4 117 Leighton Albright FR 20:11.2
19. 444 University ( 19:15.9 1:36:19.2 1:22.9)
=========================================
1 56 Uriah Little Owl JR 18:21.5 5 107 Josh Baker JR 19:44.4
2 88 Blake Dice SO 19:13.5 6 (116) Sam Kirkpatrick JR 20:04.2
3 91 Colter Johnson SR 19:19.8 7 (118) Ethan Knapp SO 20:14.2
4 102 Bo Richmeier JR 19:40.0
20. 460 Colorado Academy ( 19:20.5 1:36:42.1 0:53.1)
=========================================
1 73 Brady Anderson SO 18:50.8 5 106 Noah Mushkin JR 19:43.9
2 87 Eric Masinter JR 19:10.0 6 (132) Jack Van Gilder SO 21:16.0
3 89 Jared Schwartz SR 19:14.1 7 (138) Charlie Wallace SO 22:30.0
4 105 Evan Rumsfeld SO 19:43.3
CHSSA State Cross Country Champpionships - 3A Boy's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace Mile 2 Mile
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======== ===== ===== ======
1 1 478 Ben Butler SR SkyView Academy 15:50.50 5:06 4:51 10:15
2 1 477 Taylor Stack SR Salida 16:16.46 5:15 4:53 10:28
3 1 351 Isaiah DeLaCerda JR Alamosa 16:18.62 5:15 5:06 10:37
4 1 417 Kaleb Crum SR Lamar 16:42.63 5:23 5:10 10:50
5 1 396 Josiah Davis SR Frontier Academy 16:52.72 5:26 5:16 10:53
6 2 355 Caleb Palmer JR Alamosa 16:56.14 5:28 5:16 11:05
7 1 406 Cooper Wiens SR Gunnison 16:58.29 5:28 5:10 11:00
8 2 398 Cody Jones JR Frontier Academy 16:59.35 5:29 5:20 11:07
9 1 433 Mark Simmons SR Middle Park 17:02.56 5:30 5:20 11:09
10 3 353 Miguel Mateo Baltazar JR Alamosa 17:02.71 5:30 5:20 11:04
11 1 454 Isaac Ruble SR Peak to Peak 17:05.69 5:31 5:30 11:20
12 1 491 Nick Lovato SO The Vanguard School 17:06.46 5:31 5:09 11:03
13 2 432 Tyler Scholl FR Middle Park 17:08.59 5:32 5:21 11:09
14 4 349 Caleb Berlinger JR Alamosa 17:11.59 5:33 5:17 11:07
15 2 483 Jimmy Scavuzzo JR SkyView Academy 17:14.74 5:34 5:11 11:02
16 1 371 Hayelom Fitsum JR Denver School of Science 17:16.92 5:34 5:16 11:21
17 2 418 Blake Davis SO Lamar 17:17.58 5:34 5:20 11:13
18 1 386 Dylan Zurfluh JR Estes Park 17:21.61 5:36 5:34 11:24
19 1 359 Lyle Luckett SR Basalt 17:21.79 5:36 5:24 11:24
20 3 422 Jacob Rogers SR Lamar 17:22.19 5:36 5:06 11:01
21 1 462 Andrew King SO Platte Valley 17:23.17 5:36 5:20 11:12
22 3 400 Isaiah Remington SR Frontier Academy 17:26.77 5:37 5:17 11:10
23 2 405 Colton Stice FR Gunnison 17:27.65 5:38 5:22 11:22
24 1 415 Jim Giltner SR Kent Denver 17:27.75 5:38 5:23 11:19
25 5 352 Oscar Martinez JR Alamosa 17:29.05 5:38 5:25 11:23
26 6 354 Casey McDaniel JR Alamosa 17:32.02 5:39 5:25 11:27
27 2 492 Harley Morgan JR The Vanguard School 17:33.41 5:40 5:20 11:24
28 1 416 Gage Mayo SR La Junta 17:34.71 5:40 5:09 11:13
29 1 410 Ryan Lehmuth SO Jefferson Academy 17:35.79 5:40 5:15 11:13
30 1 444 Jacob Hughes JR Pagosa Springs 17:38.01 5:41 5:22 11:21
31 3 403 Branden Huisman-Nevin SR Gunnison 17:38.86 5:41 5:23 11:24
32 1 460 dylan parker SR Platte Canyon 17:39.12 5:41 5:25 11:21
33 3 482 Joseph Pippin JR SkyView Academy 17:41.27 5:42 5:24 11:27
34 4 419 Matthew Hartshorn SR Lamar 17:41.98 5:42 5:20 11:23
35 4 394 Dhalton Akey SR Frontier Academy 17:42.02 5:42 5:30 11:32
36 7 350 Brady Blinzinger FR Alamosa 17:42.64 5:43 5:27 11:28
37 4 484 Jordan Wilson SO SkyView Academy 17:45.89 5:44 5:23 11:33
38 1 379 Conner Untiedt SR Eaton 17:48.91 5:45 5:25 11:38
39 2 472 Seth Minor JR Salida 17:49.86 5:45 5:27 11:30
40 2 452 Alex Mowery SR Peak to Peak 17:51.84 5:45 5:35 11:43
41 2 413 Christian Van Cleave JR Jefferson Academy 17:53.75 5:46 5:19 11:31
42 3 475 Russell Orris SR Salida 17:54.19 5:46 5:32 11:38
43 1 435 Brandon Beason SO Moffat County 17:57.16 5:47 5:35 11:41
44 4 401 DeAndre Adamich SR Gunnison 17:58.61 5:48 5:28 11:30
45 2 434 Riley Allen JR Moffat County 17:58.78 5:48 5:30 11:41
46 3 440 Ashley Suits SR Moffat County 18:00.31 5:48 5:34 11:44
47 2 442 Ethan Brown JR Pagosa Springs 18:01.60 5:49 5:24 11:34
48 3 490 Slade Kelling SR The Vanguard School 18:07.23 5:50 5:27 11:50
49 2 461 jarrod puseman SR Platte Canyon 18:09.34 5:51 5:41 11:53
50 1 467 Adam Maal FR St Mary's 18:09.62 5:51 5:28 11:41
51 1 363 Justin Allen JR Coal Ridge 18:10.08 5:51 5:52 12:02
52 4 476 Kaden Sites JR Salida 18:12.57 5:52 5:36 11:55
53 5 473 Ian Olson JR Salida 18:13.01 5:52 5:51 12:02
54 4 489 Miles Hatton SR The Vanguard School 18:14.16 5:53 5:22 11:37
55 5 407 Kaleb Mueller SO Gunnison 18:16.13 5:53 5:37 11:47
56 2 373 Michael Garcia SR Eaton 18:17.27 5:54 5:32 11:57
57 5 420 Cole Hiigel SR Lamar 18:19.50 5:54 5:28 11:52
58 2 384 Finn Tierney SO Estes Park 18:19.63 5:54 5:47 12:04
59 5 395 Levi Chambers SO Frontier Academy 18:20.30 5:55 5:40 11:57
60 3 383 Cobi Lasota JR Estes Park 18:20.53 5:55 5:49 12:06
61 1 498 Uriah Little Owl JR University 18:21.44 5:55 5:50 12:02
62 1 424 Nathan Dowdy SO Liberty Commons 18:21.69 5:55 5:42 11:56
63 6 402 Jon Crossley JR Gunnison 18:22.90 5:55 5:36 11:57
64 5 479 Ryan Butler SO SkyView Academy 18:23.84 5:56 5:42 12:00
65 5 487 Aj Eccles SR The Vanguard School 18:27.17 5:57 5:36 12:00
66 7 404 Braydon O'Neill FR Gunnison 18:29.01 5:57 5:32 11:51
67 2 425 Christopher Martinez SR Liberty Commons 18:31.24 5:58 5:42 11:59
68 4 437 Isiac Roop JR Moffat County 18:33.99 5:59 5:49 12:14
69 6 471 Morgan Fitzgerald SR Salida 18:34.75 5:59 5:51 12:11
70 2 372 Noah Hill SO Denver School of Science 18:35.52 6:00 5:56 12:24
71 5 438 Connor Scranton JR Moffat County 18:36.13 6:00 5:49 12:15
72 1 388 Macklin Brockmeyer FR Faith Christian 18:36.57 6:00 5:51 12:07
73 7 474 Jesse Orris SR Salida 18:37.06 6:00 5:51 12:11
74 3 453 Brandon Ries JR Peak to Peak 18:37.30 6:00 5:55 12:19
75 6 397 Sawyer Davis JR Frontier Academy 18:37.67 6:00 5:40 11:58
76 6 436 Chris Carrouth FR Moffat County 18:38.56 6:01 5:40 12:04
77 2 466 Nick Francis SR St Mary's 18:44.66 6:02 5:55 12:23
78 2 390 Josh Marquardt SR Faith Christian 18:44.79 6:03 5:53 12:23
79 6 481 Andrew Pippin FR SkyView Academy 18:49.29 6:04 5:46 12:16
80 4 451 Nathan Kuykendall SR Peak to Peak 18:50.16 6:04 5:56 12:23
81 1 364 Brady Anderson SO Colorado Academy 18:50.78 6:04 5:43 12:27
82 3 408 Damian Brown SR Jefferson Academy 18:52.11 6:05 5:51 12:18
83 2 361 Robbie Thompson SR Basalt 18:52.98 6:05 5:49 12:19
84 3 470 David VanGampleare JR St Mary's 18:53.80 6:05 5:55 12:26
85 3 455 craig beckfield SR Platte Canyon 18:55.31 6:06 5:51 12:23
86 4 382 Mason Ginter SO Estes Park 18:55.37 6:06 6:00 12:28
87 3 376 Elias Munoz JR Eaton 18:56.83 6:06 5:38 12:15
88 6 488 Tyler Gard SR The Vanguard School 18:57.15 6:07 5:38 12:21
89 5 385 Eric Todd JR Estes Park 18:59.44 6:07 5:58 12:28
90 4 412 Nathan Moore JR Jefferson Academy 19:00.71 6:08 5:22 12:07
91 7 480 Tristan Lee SO SkyView Academy 19:01.85 6:08 5:38 12:13
92 3 389 Matthew Judson SR Faith Christian 19:03.06 6:08 5:52 12:18
93 7 399 Chukwuzulum Nwizu SR Frontier Academy 19:03.46 6:09 5:39 12:00
94 5 449 Benjamin Cunningham FR Peak to Peak 19:04.43 6:09 5:55 12:19
95 1 426 Nic Runco JR Lutheran 19:07.88 6:10 5:34 12:03
96 2 365 Eric Masinter JR Colorado Academy 19:09.91 6:11 5:50 12:19
97 2 494 Blake Dice SO University 19:13.47 6:12 5:57 12:30
98 3 368 Jared Schwartz SR Colorado Academy 19:14.07 6:12 5:50 12:22
99 4 456 ryan box SR Platte Canyon 19:17.31 6:13 5:45 12:22
100 3 495 Colter Johnson SR University 19:19.75 6:14 5:53 12:34
101 4 468 Andrew Maal SR St Mary's 19:20.64 6:14 5:56 12:35
102 4 391 Wyatt Orstead FR Faith Christian 19:23.33 6:15 6:08 12:49
103 5 387 Antonio Blaine FR Faith Christian 19:23.96 6:15 6:08 12:49
104 5 469 Joseph Sabish FR St Mary's 19:27.50 6:16 6:01 12:44
105 6 380 Josh Bradford SO Estes Park 19:27.76 6:16 5:55 12:34
106 7 381 Harrison Daley JR Estes Park 19:27.86 6:16 5:51 12:34
107 1 362 Toby Uhrig JR Brush 19:30.64 6:17 5:44 12:32
108 6 448 William Alexander FR Peak to Peak 19:31.46 6:18 6:04 12:48
109 7 439 Carter Severson FR Moffat County 19:33.90 6:18 5:49 12:32
110 4 377 Alhan Rodriguez SO Eaton 19:37.74 6:20 5:56 12:45
111 3 447 Coy Thomas JR Pagosa Springs 19:38.85 6:20 5:52 12:39
112 4 499 Bo Richmeier JR University 19:39.94 6:20 5:50 12:34
113 7 486 Kaleb Bjorkman JR The Vanguard School 19:42.06 6:21 5:55 12:57
114 3 358 JD Glenn SO Basalt 19:43.01 6:21 6:07 13:00
115 4 367 Evan Rumsfeld SO Colorado Academy 19:43.22 6:21 5:59 12:49
116 5 366 Noah Mushkin JR Colorado Academy 19:43.82 6:22 5:51 12:49
117 5 493 Josh Baker JR University 19:44.37 6:22 5:56 12:39
118 6 464 Andrew Beaudoin SO St Mary's 19:45.79 6:22 6:07 12:57
119 7 465 Nathaniel Bodnar JR St Mary's 19:48.13 6:23 5:56 12:44
120 4 445 Michael Iverson SR Pagosa Springs 19:49.66 6:23 6:01 12:51
121 6 393 Peter Whitesel JR Faith Christian 19:54.51 6:25 6:02 12:51
122 5 378 Morgan Smith SO Eaton 19:57.03 6:26 5:59 12:58
123 5 414 Paul Watters JR Jefferson Academy 19:57.48 6:26 5:52 12:45
124 6 409 Josh Korac SR Jefferson Academy 20:00.62 6:27 6:07 13:03
125 7 411 Brendan Lynch SR Jefferson Academy 20:03.32 6:28 5:54 13:02
126 6 496 Sam Kirkpatrick JR University 20:04.20 6:28 6:08 13:18
127 4 357 Leighton Albright FR Basalt 20:11.20 6:30 6:19 13:16
128 7 497 Ethan Knapp SO University 20:14.14 6:31 6:08 13:05
129 5 443 Caleb Buffington FR Pagosa Springs 20:18.43 6:33 6:00 12:59
130 3 431 Brevik Petersen FR Middle Park 20:21.09 6:34 6:04 13:06
131 5 360 William Luckett FR Basalt 20:29.63 6:36 6:22 13:35
132 6 374 Wyatt Hamm JR Eaton 20:32.67 6:37 6:07 13:32
133 6 356 Ashton Albright SR Basalt 20:35.80 6:38 6:20 13:25
134 7 392 Peter Roem JR Faith Christian 20:38.47 6:39 6:24 13:32
135 6 441 Keanan Anderson SO Pagosa Springs 20:45.96 6:42 6:20 13:25
136 4 427 Corbin Frick FR Middle Park 20:46.62 6:42 6:21 13:25
137 5 458 ryley McMahen JR Platte Canyon 20:46.85 6:42 6:19 13:38
138 6 457 jeffrey ditlevson JR Platte Canyon 20:52.75 6:44 6:22 13:41
139 7 459 wyatt morris SO Platte Canyon 20:56.34 6:45 6:18 13:30
140 6 423 Jesse Rogers SO Lamar 21:02.38 6:47 6:17 13:45
141 7 375 Joseph Messmer SO Eaton 21:08.07 6:49 6:16 13:46
142 6 369 Jack Van Gilder SO Colorado Academy 21:15.95 6:51 6:01 13:07
143 7 450 Jay Kang SO Peak to Peak 21:16.41 6:51 6:26 13:46
144 5 430 Mark Knight JR Middle Park 21:19.40 6:52 6:22 13:41
145 6 428 Henry Hoyhtya JR Middle Park 21:19.82 6:52 6:32 13:48
146 7 429 Jake Kacik JR Middle Park 21:27.63 6:55 6:32 13:52
147 7 446 Nate Lewis FR Pagosa Springs 21:48.10 7:02 6:27 13:58
148 7 370 Charlie Wallace SO Colorado Academy 22:29.93 7:15 6:26 14:13
149 7 421 William Adams SO Lamar 25:38.45 8:16 7:01 16:34
---------------------------------------------------------------------------
CHSAA State Cross Country Champpionships - 3A Girl's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 50 Salida ( 20:10.2 1:40:51.0 0:58.0)
=========================================
1 6 Sydney Fesenmeyer SR 19:55.6 5 19 Bari Beasley JR 20:53.6
2 7 Taryn Ceglowski JR 19:57.9 6 ( 29) Rebekah Earhart SO 21:14.6
3 8 Phoebe Powell SR 19:59.1 7 ( 48) Olivia Lowe SR 22:13.6
4 10 Cecilia Kastner FR 20:04.8
2. 56 Peak to Peak ( 19:59.3 1:39:56.1 2:19.4)
=========================================
1 1 Quinn McConnell FR 18:41.1 5 22 Tiana Bradfield FR 21:00.5
2 2 Anna Shults FR 18:50.7 6 ( 26) Alice Oveson SR 21:12.3
3 14 Christina Hamerly SR 20:31.6 7 ( 44) Elle Triem FR 22:00.0
4 17 Rachael Metzler JR 20:52.2
3. 115 Kent Denver ( 20:52.4 1:44:21.9 1:33.2)
=========================================
1 9 Sam Schaffer JR 20:04.2 5 37 Molly Murphy SR 21:37.4
2 11 Julia Jaschke SR 20:05.0 6 ( 73) Chloe Hancock SR 22:52.5
3 27 Elsie Halvorsen FR 21:12.5 7 ( 88) Alex Davis SO 23:11.4
4 31 Izzy Hurley FR 21:22.8
4. 135 Alamosa ( 21:09.9 1:45:49.2 1:15.9)
=========================================
1 13 Tara Sowards SO 20:23.4 5 38 Brianna Molina SR 21:39.3
2 20 Paige DeGolyer SR 20:57.7 6 ( 70) Katelyn Miller SR 22:48.9
3 28 Emily Sowards SR 21:13.2
4 36 Brittany Lopez SO 21:35.6
5. 147 Colorado Academy ( 21:14.1 1:46:10.1 2:42.1)
=========================================
1 4 Anna Ponzio SO 19:43.4 5 56 Mari Annest FR 22:25.5
2 18 Lauren Fossel SO 20:53.5 6 ( 77) Christina Bear SR 22:55.4
3 23 Ella Annest SR 21:03.6 7 ( 98) Cosy Patterson SO 23:32.8
4 46 Claire Anderson FR 22:04.1
6. 175 SkyView Academy ( 21:29.4 1:47:26.9 2:34.8)
=========================================
1 5 Cassie Unruh JR 19:53.9 5 57 Kaleigh Kinney FR 22:28.7
2 30 Louise Wittenberg SR 21:19.7 6 ( 78) Kayla Myers SR 22:56.0
3 34 Payton Grove SO 21:29.7 7 (110) Jade Rasmussen FR 24:17.3
4 49 Erin Baker FR 22:14.9
7. 179 Moffat County ( 21:32.6 1:47:42.6 2:16.7)
=========================================
1 12 Emily Womble SR 20:17.5 5 61 Mady Cramer FR 22:34.2
2 24 Ary Shaffer SR 21:11.6 6 (125) Bri Burkett FR 24:56.6
3 40 Allie Dilldine SR 21:47.7
4 42 Makenna Knez FR 21:51.6
8. 250 Eaton ( 22:01.9 1:50:09.3 2:50.6)
=========================================
1 15 Emma Willadsen JR 20:35.6 5 95 Kaitlin Carey SR 23:26.2
2 35 McKenzie Reiher JR 21:32.4 6 (115) Vivian Renfroe SO 24:30.7
3 52 Tayler Hays JR 22:17.1
4 53 Abby Schott JR 22:18.0
9. 270 Pagosa Springs ( 22:13.9 1:51:09.1 1:31.4)
=========================================
1 33 Taylor Lee-Hammer SR 21:27.0 5 80 Olivia Reinhardt SR 22:58.4
2 39 Delaney Khung JR 21:40.9 6 ( 96) Shelby Cronin FR 23:26.5
3 50 Maddie Greenly JR 22:16.3 7 (114) Emma Heidelmeier FR 24:30.3
4 68 Kori Mogenson JR 22:46.5
10. 296 Frontier Academy ( 22:25.9 1:52:09.1 1:47.2)
=========================================
1 25 Hannah Ellis SO 21:11.7 5 81 Jennifer Bowles JR 22:58.9
2 58 Taylin Forkner FR 22:29.9 6 (106) Aleigha Street FR 24:10.1
3 65 Emily Long JR 22:43.4 7 (120) Emily Root SR 24:44.5
4 67 Molly Sears JR 22:45.2
11. 333 Basalt ( 22:35.4 1:52:57.0 1:36.2)
=========================================
1 32 Carling Robinson SO 21:23.8 5 82 Rebecca White SO 23:00.0
2 71 Megan Maley FR 22:49.4 6 (121) Katelyn Krehbiel JR 24:44.9
3 72 Stephanie Anglin SO 22:49.7 7 (123) Tavia Tietler JR 24:54.2
4 76 Jenna Curnow SO 22:54.1
12. 344 Saint Mary's Academy ( 22:40.1 1:53:20.3 2:40.7)
=========================================
1 21 Isabella Morrissette SO 20:58.9 5 99 Kate Windler JR 23:39.6
2 59 Mariah Horvath SO 22:30.4 6 (101) Hanna Staker JR 23:53.8
3 75 Lauren Banko SO 22:53.5 7 (113) Lauren Carroll JR 24:21.2
4 90 McKenna Nading FR 23:17.9
13. 358 Estes Park ( 22:28.2 1:52:20.6 5:26.0)
=========================================
1 3 Lily Tomasula-Martin JR 18:50.9 5 109 Skylar Shumate JR 24:16.9
2 74 Emma Laurienti SO 22:52.9 6 (111) Carlie Rosenkrance JR 24:17.4
3 85 Madison Beesley SR 23:09.1 7 (117) Janet Rojas JR 24:35.9
4 87 Simone Paul SR 23:10.8
14. 374 Gunnison ( 22:56.1 1:54:40.1 2:18.2)
=========================================
1 41 Annalise Pelletier FR 21:49.7 5 105 Akyla Mazzuca SR 24:07.9
2 45 Hannah Mueller SO 22:02.0 6 (119) Esperanza Antonerez FR 24:43.2
3 91 Leah Weak FR 23:18.5 7 (132) Annie Schoenmakers JR 25:22.7
4 92 Kali Wiggin SO 23:22.0
15. 374 Jefferson Academy ( 22:54.3 1:54:31.2 4:14.4)
=========================================
1 16 Mariah Archuleta SR 20:38.9 5 122 Rachel Schlagel SO 24:53.3
2 64 Kara Dobbs SO 22:38.7 6 (128) Caitlyn Martinez FR 25:17.2
3 79 Bridget Lynch FR 22:56.1 7 (137) Elizabeth Munson SO 27:39.9
4 93 Samantha Holland SR 23:24.2
16. 395 Aspen ( 23:10.2 1:55:50.8 3:30.6)
=========================================
1 43 Dara Schenck JR 21:51.8 5 131 Tierney Sutton SR 25:22.4
2 63 Nina Beidleman SR 22:36.9 6 (133) Anna Belinski SR 25:44.6
3 69 McKenna Woodrow SR 22:47.7 7 (134) Kimmie Sandbach SR 25:59.6
4 89 Kelsey Fitzgerald SR 23:12.0
17. 404 Manitou Springs ( 23:09.8 1:55:48.8 1:50.0)
=========================================
1 47 Brooklyn Mack SO 22:13.1 5 104 Naomi Stevens JR 24:03.1
2 62 Jen Cole JR 22:35.9 6 (108) Hailey Clark SO 24:12.5
3 94 Kaitlyn Davidson SO 23:25.4 7 (129) Naiya Budler SO 25:17.9
4 97 Braeden Lewis SO 23:31.3
18. 416 Brush ( 23:16.7 1:56:23.2 2:02.9)
=========================================
1 54 Faith Bowen SR 22:18.1 5 112 Kaelyn Araujo-Vuittonet SR 24:21.0
2 60 Jordan Kendrick FR 22:31.1 6 (116) Molly Link JR 24:35.9
3 83 Ashley Hinojos SO 23:01.1 7 (127) Morgan Barfuss SO 25:08.1
4 107 Kami Sweenie SR 24:11.9
19. 418 Colorado Springs Christian ( 23:20.7 1:56:43.5 2:44.4)
=========================================
1 51 Tristina Altman JR 22:17.1 5 126 Grace DeLollis FR 25:01.5
2 55 Grace Skinner JR 22:20.3 6 (135) Rachel DeLollis JR 27:30.4
3 84 Hope Bedford SO 23:07.0 7 (136) Huiyan Li SO 27:39.9
4 102 Erica Thompson JR 23:57.6
20. 473 Lamar ( 23:41.1 1:58:25.2 1:55.8)
=========================================
1 66 Alyssa Settles SR 22:44.2 5 118 Sandra Villasenor FR 24:40.0
2 86 Cassidy Rigsby JR 23:10.4 6 (124) Emily Bohl FR 24:56.4
3 100 Brenna Vallejos JR 23:50.7 7 (130) Mariah Hartshorn FR 25:21.2
4 103 Mallory Morgan SO 23:59.9
CHSAA State Cross Country Champpionships - 3A Girl's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace Mile 2 Mile
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= ===== ===== ======
1 1 317 Quinn McConnell FR Peak to Peak 18:41.1 6:01 6:05 12:24
2 2 320 Anna Shults FR Peak to Peak 18:50.7 6:04 6:05 12:26
3 1 257 Lily Tomasula-Martin JR Estes Park 18:50.9 6:04 6:05 12:24
4 1 330 Hannah McReavy SO St Mary's 19:37.3 6:19 6:07 12:48
5 1 237 Anna Ponzio SO Colorado Academy 19:43.4 6:21 6:10 12:54
6 1 322 Madelynn Gerritsen FR Platte Canyon 19:48.6 6:23 6:09 12:51
7 1 344 Cassie Unruh JR SkyView Academy 19:53.9 6:25 6:00 12:55
8 1 335 Sydney Fesenmeyer SR Salida 19:55.6 6:25 6:14 13:07
9 2 333 Taryn Ceglowski JR Salida 19:57.9 6:26 6:14 13:07
10 3 338 Phoebe Powell SR Salida 19:59.1 6:26 6:21 13:10
11 1 286 Sam Schaffer JR Kent Denver 20:04.2 6:28 6:16 13:09
12 4 336 Cecilia Kastner FR Salida 20:04.8 6:28 6:14 13:07
13 2 284 Julia Jaschke SR Kent Denver 20:05.0 6:28 6:12 13:04
14 1 307 Emily Womble SR Moffat County 20:17.5 6:32 6:17 13:19
15 1 206 Tara Sowards SO Alamosa 20:23.4 6:34 6:19 13:17
16 1 272 Kiara Mattern JR James Irwin 20:23.5 6:34 6:05 13:04
17 3 316 Christina Hamerly SR Peak to Peak 20:31.6 6:37 6:18 13:20
18 1 250 Emma Willadsen JR Eaton 20:35.6 6:38 6:14 13:23
19 1 273 Mariah Archuleta SR Jefferson Academy 20:38.9 6:39 6:23 13:33
20 1 347 Jenny Smith SR The Vanguard School 20:49.5 6:43 6:14 13:29
21 4 318 Rachael Metzler JR Peak to Peak 20:52.2 6:44 6:33 13:53
22 2 235 Lauren Fossel SO Colorado Academy 20:53.5 6:44 6:22 13:38
23 5 332 Bari Beasley JR Salida 20:53.6 6:44 6:31 13:39
24 2 201 Paige DeGolyer SR Alamosa 20:57.7 6:45 6:30 13:34
25 1 326 Isabella Morrissette SO Saint Mary's Academy 20:58.9 6:46 6:18 13:30
26 5 315 Tiana Bradfield FR Peak to Peak 21:00.5 6:46 6:21 13:30
27 3 232 Ella Annest SR Colorado Academy 21:03.6 6:47 6:26 13:45
28 2 331 Ana Muehlbauer SO St Mary's 21:03.9 6:47 6:29 13:52
29 2 306 Ary Shaffer SR Moffat County 21:11.6 6:50 6:28 13:39
30 1 259 Hannah Ellis SO Frontier Academy 21:11.7 6:50 6:46 14:07
31 6 319 Alice Oveson SR Peak to Peak 21:12.3 6:50 6:35 13:55
32 3 281 Elsie Halvorsen FR Kent Denver 21:12.5 6:50 6:31 13:53
33 3 205 Emily Sowards SR Alamosa 21:13.2 6:50 6:22 13:38
34 6 334 Rebekah Earhart SO Salida 21:14.6 6:51 6:33 14:01
35 2 345 Louise Wittenberg SR SkyView Academy 21:19.7 6:52 6:23 13:50
36 4 283 Izzy Hurley FR Kent Denver 21:22.8 6:53 6:23 13:56
37 1 218 Carling Robinson SO Basalt 21:23.8 6:54 6:37 13:59
38 1 312 Taylor Lee-Hammer SR Pagosa Springs 21:27.0 6:55 6:35 13:48
39 3 340 Payton Grove SO SkyView Academy 21:29.7 6:56 6:30 13:55
40 1 348 Jessica Peters JR University 21:30.5 6:56 6:40 14:00
41 2 247 McKenzie Reiher JR Eaton 21:32.4 6:56 14:01
42 4 202 Brittany Lopez SO Alamosa 21:35.6 6:57 6:35 13:57
43 5 285 Molly Murphy SR Kent Denver 21:37.4 6:58 6:44 14:07
44 5 204 Brianna Molina SR Alamosa 21:39.3 6:59 6:36 14:03
45 1 229 Whitney White JR Buena Vista 21:40.8 6:59 6:31 14:01
46 2 311 Delaney Khung JR Pagosa Springs 21:40.9 6:59 6:41 14:11
47 3 303 Allie Dilldine SR Moffat County 21:47.7 7:01 6:32 13:59
48 1 268 Annalise Pelletier FR Gunnison 21:49.7 7:02 6:38 14:09
49 4 304 Makenna Knez FR Moffat County 21:51.6 7:03 6:32 14:05
50 1 211 Dara Schenck JR Aspen 21:51.8 7:03 6:59 14:20
51 7 321 Elle Triem FR Peak to Peak 22:00.0 7:05 6:50 14:28
52 2 267 Hannah Mueller SO Gunnison 22:02.0 7:06 6:44 14:17
53 4 231 Claire Anderson FR Colorado Academy 22:04.1 7:07 6:43 14:15
54 1 299 Brooklyn Mack SO Manitou Springs 22:13.1 7:10 6:52 14:32
55 7 337 Olivia Lowe SR Salida 22:13.6 7:10 6:32 14:14
56 4 339 Erin Baker FR SkyView Academy 22:14.9 7:10 6:49 14:27
57 3 309 Maddie Greenly JR Pagosa Springs 22:16.3 7:11 6:45 14:21
58 1 238 Tristina Altman JR Colorado Springs Christian 22:17.1 7:11 6:42 14:23
59 3 246 Tayler Hays JR Eaton 22:17.1 7:11 14:28
60 4 249 Abby Schott JR Eaton 22:18.0 7:11 6:54 14:34
61 1 224 Faith Bowen SR Brush 22:18.1 7:11 6:48 14:22
62 2 243 Grace Skinner JR Colorado Springs Christian 22:20.3 7:12 6:48 14:27
63 5 233 Mari Annest FR Colorado Academy 22:25.5 7:14 6:55 14:44
64 5 341 Kaleigh Kinney FR SkyView Academy 22:28.7 7:15 7:04 14:47
65 2 260 Taylin Forkner FR Frontier Academy 22:29.9 7:15 6:51 14:33
66 2 325 Mariah Horvath SO Saint Mary's Academy 22:30.4 7:15 6:55 14:42
67 2 226 Jordan Kendrick FR Brush 22:31.1 7:15 6:50 14:37
68 5 302 Mady Cramer FR Moffat County 22:34.2 7:16 6:40 14:36
69 2 296 Jen Cole JR Manitou Springs 22:35.9 7:17 6:55 14:34
70 2 207 Nina Beidleman SR Aspen 22:36.9 7:17 7:01 14:45
71 2 274 Kara Dobbs SO Jefferson Academy 22:38.7 7:18 14:27
72 3 261 Emily Long JR Frontier Academy 22:43.4 7:19 7:00 14:48
73 1 291 Alyssa Settles SR Lamar 22:44.2 7:20 6:59 14:46
74 4 263 Molly Sears JR Frontier Academy 22:45.2 7:20 6:51 14:36
75 4 313 Kori Mogenson JR Pagosa Springs 22:46.5 7:20 6:56 14:44
76 3 213 McKenna Woodrow SR Aspen 22:47.7 7:21 7:06 15:00
77 6 203 Katelyn Miller SR Alamosa 22:48.9 7:21 6:44 14:42
78 2 217 Megan Maley FR Basalt 22:49.4 7:21 6:49 14:45
79 3 214 Stephanie Anglin SO Basalt 22:49.7 7:21 7:02 15:03
80 6 282 Chloe Hancock SR Kent Denver 22:52.5 7:22 6:49 14:41
81 2 252 Emma Laurienti SO Estes Park 22:52.9 7:22 7:11 15:12
82 3 323 Lauren Banko SO Saint Mary's Academy 22:53.5 7:23 6:35 14:40
83 4 215 Jenna Curnow SO Basalt 22:54.1 7:23 7:02 15:03
84 6 234 Christina Bear SR Colorado Academy 22:55.4 7:23 7:06 15:07
85 6 342 Kayla Myers SR SkyView Academy 22:56.0 7:23 6:53 14:46
86 3 276 Bridget Lynch FR Jefferson Academy 22:56.1 7:23 6:42 14:57
87 1 230 Paige Harlow SO Coal Ridge 22:56.3 7:23 7:06 15:00
88 5 314 Olivia Reinhardt SR Pagosa Springs 22:58.4 7:24 6:54 14:33
89 5 258 Jennifer Bowles JR Frontier Academy 22:58.9 7:24 7:00 14:56
90 5 220 Rebecca White SO Basalt 23:00.0 7:25 7:12 15:11
91 3 225 Ashley Hinojos SO Brush 23:01.1 7:25 7:13 15:03
92 1 221 Bridget Goddard JR Bayfield 23:03.0 7:26 6:52 14:48
93 2 346 Aubrey Milroy SR The Vanguard School 23:06.0 7:27 6:53 14:52
94 3 239 Hope Bedford SO Colorado Springs Christian 23:07.0 7:27 6:54 14:56
95 3 251 Madison Beesley SR Estes Park 23:09.1 7:28 7:15 15:19
96 2 290 Cassidy Rigsby JR Lamar 23:10.4 7:28 7:04 15:00
97 4 253 Simone Paul SR Estes Park 23:10.8 7:28 7:23 15:21
98 7 280 Alex Davis SO Kent Denver 23:11.4 7:28 6:50 15:00
99 4 209 Kelsey Fitzgerald SR Aspen 23:12.0 7:29 7:08 15:02
100 4 327 McKenna Nading FR Saint Mary's Academy 23:17.9 7:30 7:01 15:01
101 3 270 Leah Weak FR Gunnison 23:18.5 7:31 7:08 15:14
102 4 271 Kali Wiggin SO Gunnison 23:22.0 7:32 7:19 15:15
103 4 275 Samantha Holland SR Jefferson Academy 23:24.2 7:32 6:59 15:04
104 3 297 Kaitlyn Davidson SO Manitou Springs 23:25.4 7:33 7:01 15:09
105 5 245 Kaitlin Carey SR Eaton 23:26.2 7:33 15:08
106 6 308 Shelby Cronin FR Pagosa Springs 23:26.5 7:33 7:00 15:01
107 4 298 Braeden Lewis SO Manitou Springs 23:31.3 7:35 7:13 15:17
108 7 236 Cosy Patterson SO Colorado Academy 23:32.8 7:35 7:12 15:12
109 5 329 Kate Windler JR Saint Mary's Academy 23:39.6 7:37 6:55 15:09
110 3 292 Brenna Vallejos JR Lamar 23:50.7 7:41 7:07 15:19
111 6 328 Hanna Staker JR Saint Mary's Academy 23:53.8 7:42 7:11 15:26
112 4 244 Erica Thompson JR Colorado Springs Christian 23:57.6 7:43 7:13 15:37
113 4 289 Mallory Morgan SO Lamar 23:59.9 7:44 7:12 15:21
114 5 300 Naomi Stevens JR Manitou Springs 24:03.1 7:45 6:51 15:15
115 5 266 Akyla Mazzuca SR Gunnison 24:07.9 7:47 7:10 15:25
116 6 264 Aleigha Street FR Frontier Academy 24:10.1 7:47 7:12 15:29
117 4 228 Kami Sweenie SR Brush 24:11.9 7:48 7:24 15:44
118 6 295 Hailey Clark SO Manitou Springs 24:12.5 7:48 7:14 15:30
119 5 256 Skylar Shumate JR Estes Park 24:16.9 7:49 7:39 15:58
120 7 343 Jade Rasmussen FR SkyView Academy 24:17.3 7:50 7:10 15:43
121 6 255 Carlie Rosenkrance JR Estes Park 24:17.4 7:50 7:37 15:48
122 5 222 Kaelyn Araujo-Vuittonet SR Brush 24:21.0 7:51 7:19 15:40
123 7 324 Lauren Carroll JR Saint Mary's Academy 24:21.2 7:51 7:01 15:22
124 7 310 Emma Heidelmeier FR Pagosa Springs 24:30.3 7:54 7:22 15:57
125 6 248 Vivian Renfroe SO Eaton 24:30.7 7:54 7:20 15:54
126 6 227 Molly Link JR Brush 24:35.9 7:56 7:28 16:08
127 7 254 Janet Rojas JR Estes Park 24:35.9 7:56 7:37 16:03
128 5 293 Sandra Villasenor FR Lamar 24:40.0 7:57 7:16 15:58
129 6 265 Esperanza Antonerez FR Gunnison 24:43.2 7:58 7:31 15:59
130 7 262 Emily Root SR Frontier Academy 24:44.5 7:58 7:22 16:05
131 6 216 Katelyn Krehbiel JR Basalt 24:44.9 7:58 7:32 16:06
132 5 279 Rachel Schlagel SO Jefferson Academy 24:53.3 8:01 16:04
133 7 219 Tavia Tietler JR Basalt 24:54.2 8:01 7:37 16:08
134 6 287 Emily Bohl FR Lamar 24:56.4 8:02 7:20 16:16
135 6 301 Bri Burkett FR Moffat County 24:56.6 8:02 7:37 16:05
136 5 240 Grace DeLollis FR Colorado Springs Christian 25:01.5 8:04 7:13 15:42
137 7 223 Morgan Barfuss SO Brush 25:08.1 8:06 7:28 16:09
138 6 277 Caitlyn Martinez FR Jefferson Academy 25:17.2 8:09 7:19 16:12
139 7 294 Naiya Budler SO Manitou Springs 25:17.9 8:09 7:21 16:17
140 7 288 Mariah Hartshorn FR Lamar 25:21.2 8:10 7:23 16:16
141 5 212 Tierney Sutton SR Aspen 25:22.4 8:10 7:36 16:18
142 7 269 Annie Schoenmakers JR Gunnison 25:22.7 8:11 7:34 16:17
143 6 208 Anna Belinski SR Aspen 25:44.6 8:18 7:43 16:41
144 7 210 Kimmie Sandbach SR Aspen 25:59.6 8:22 7:42 16:42
145 6 241 Rachel DeLollis JR Colorado Springs Christian 27:30.4 8:52 7:52 17:30
146 7 242 Huiyan Li SO Colorado Springs Christian 27:39.9 8:55 7:55 17:41
147 7 278 Elizabeth Munson SO Jefferson Academy 27:39.9 8:55 7:45 17:31
---------------------------------------------------------------------------
CHSAA State Cross Country Champpionships - 4A Boy's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 73 Durango ( 16:43.6 1:23:37.8 0:40.8)
=========================================
1 5 Benjamin Lachelt SR 16:21.7 5 25 Jordan Helms SR 17:02.5
2 10 David Moenning SR 16:38.0 6 ( 33) Harry Steinberg SR 17:23.4
3 14 Nicholas Turco SR 16:42.2 7 ( 35) Isaac Ducker SR 17:23.9
4 19 William Chandler SR 16:53.4
2. 75 Palmer Ridge ( 16:46.2 1:23:50.7 0:21.2)
=========================================
1 11 Andrew Rudnicki JR 16:38.2 5 21 Andrew Lester JR 16:59.4
2 12 Jeremy Meadows JR 16:38.3 6 ( 71) Brandon Hippe FR 18:03.0
3 13 Liam Cox SR 16:41.6 7 (120) Andrew Bluemel FR 18:44.1
4 18 James Espinoza JR 16:53.2
3. 173 Battle Mountain ( 17:18.4 1:26:31.7 1:17.1)
=========================================
1 8 Alexis Aguirre JR 16:30.9 5 60 Koby Simonton SR 17:48.0
2 30 Franklin Reilly JR 17:18.3 6 ( 64) Nathaniel Badger JR 17:51.9
3 34 Ethan Pence SR 17:23.4 7 ( 66) Isac Sotelo SR 17:56.0
4 41 Jake Borel SR 17:31.1
4. 175 Classical Academy ( 17:13.0 1:26:04.6 1:51.9)
=========================================
1 1 Tanner Norman JR 15:50.4 5 53 Canaan Lamberth SO 17:42.3
2 31 Ryan Moen SO 17:22.1 6 ( 67) Will Hook SR 17:57.0
3 39 Michael Oldach SR 17:29.8 7 (132) Brendan Johnston FR 18:51.3
4 51 Matt Loftin SR 17:40.0
5. 205 Air Academy ( 17:24.3 1:27:01.2 1:28.0)
=========================================
1 9 Luc Hagen SR 16:36.0 5 72 Luke Thurman SO 18:04.0
2 23 Ethan Powell JR 17:01.5 6 (103) Tanner Taskerud JR 18:32.5
3 40 Cal Banta FR 17:30.9 7 (127) Kieron Brunner SO 18:48.6
4 61 Matt McDonald SR 17:48.8
6. 230 Evergreen ( 17:30.0 1:27:29.7 1:49.7)
=========================================
1 7 Brandon Swenson JR 16:28.4 5 82 Thomas Biasi SO 18:18.1
2 28 Matt Kline SR 17:12.2 6 (112) Victor Reese SR 18:38.8
3 54 Weston Donati-Leach JR 17:43.1 7 (123) Paul Rice JR 18:45.1
4 59 Will Michener SR 17:47.9
7. 232 Mountain View ( 17:32.6 1:27:43.0 1:02.8)
=========================================
1 16 Peter Franklin SR 16:49.4 5 65 AJ Marcus JR 17:52.2
2 44 Nathan Gustafson JR 17:35.4 6 (141) Noah Sisson SR 19:05.3
3 49 Andrew Hanson SR 17:39.3 7 (157) Ryan Vomacka SR 19:45.4
4 58 Alex Strohecker JR 17:46.7
8. 262 Thompson Valley ( 17:35.3 1:27:56.4 2:01.4)
=========================================
1 6 Jarrett Thollot SR 16:27.1 5 98 Hayden Ell SO 18:28.5
2 20 Logan Simington SO 16:57.7 6 (133) Zach Klagge SR 18:53.4
3 55 Tyler Davis JR 17:44.2 7 (151) Jacob Regalado FR 19:24.2
4 83 Sam Hitchens JR 18:18.9
9. 280 Widefield ( 17:34.8 1:27:53.9 2:40.8)
=========================================
1 3 Maximilliano Martinez JR 16:08.0 5 128 George Arciniega JR 18:48.8
2 27 Cole Munoz SO 17:12.0 6 (131) Miles Mena FR 18:50.3
3 36 Matthew Arbegast JR 17:24.9 7 (165) Kage Walker SR 20:31.3
4 86 Stephen Agenbroad JR 18:20.2
10. 285 Centaurus ( 17:45.9 1:28:49.1 1:20.5)
=========================================
1 24 Brooks Macdonald SR 17:02.5 5 94 Cooper Brown FR 18:23.0
2 46 David McGill JR 17:37.6 6 (146) Henry Bowman FR 19:11.7
3 47 John O'Malley SO 17:38.8 7 (160) Kyle Piper FR 19:56.7
4 74 Alex Hooten SO 18:07.2
11. 292 Cheyenne Mountain ( 17:45.4 1:28:46.8 1:44.2)
=========================================
1 15 James Jones SR 16:45.4 5 100 Jacob Baucom JR 18:29.6
2 42 Thomas Staines SR 17:33.0 6 (106) Jake Watts SR 18:34.2
3 56 Thomas Chaston SO 17:45.0 7 (125) Michael Coale SR 18:46.6
4 79 Matt Fox SR 18:13.8
12. 340 Golden ( 17:47.1 1:28:55.1 2:42.6)
=========================================
1 2 Alec Hornecker SR 15:52.5 5 107 Jon DuVarney SR 18:35.1
2 45 TJ Chrysler SR 17:36.9 6 (109) Sammy Wubben SO 18:37.5
3 81 Jeshurun Small SR 18:16.6 7 (149) Austin Rice SO 19:16.3
4 105 Sam Burrows SR 18:34.0
13. 358 Standley Lake ( 18:04.6 1:30:22.9 0:53.3)
=========================================
1 38 Trevor Smith JR 17:27.6 5 89 Jared Linford SO 18:20.9
2 76 Cody Dewitt SO 18:11.1 6 (121) Noah Hendrix FR 18:44.6
3 77 Nick Shipe SO 18:11.4 7 (152) Kendall Kinnard JR 19:28.0
4 78 Evan Luebbert JR 18:11.9
14. 360 Erie ( 18:01.7 1:30:08.1 0:46.5)
=========================================
1 48 Taylor Johnson SR 17:38.9 5 97 Eric Bishop SR 18:25.4
2 50 Anthony Willert SR 17:39.4 6 (114) Zane Cire SO 18:39.7
3 69 Matt Sease SR 17:59.4 7 (129) Tyler Larson SO 18:49.2
4 96 Luke Simeon JR 18:25.0
15. 362 Green Mountain ( 17:58.6 1:29:53.0 1:35.1)
=========================================
1 22 Stephen Haas SR 17:01.5 5 108 Jason Brodeur SR 18:36.6
2 26 Jace Pivonka JR 17:09.8 6 (124) Trent Klocek FR 18:45.5
3 102 Evan Ammidown SR 18:31.7 7 (139) Drake Troyer SO 19:03.4
4 104 Jon Michael Sullivan SR 18:33.4
16. 407 Niwot ( 18:08.8 1:30:43.8 1:42.1)
=========================================
1 29 Kenny Lang SO 17:17.8 5 136 Irvin Marroquin JR 18:59.9
2 37 Isaac Flores SR 17:26.2 6 (144) Tommy Stager JR 19:07.7
3 70 Ethan Steiner SO 18:01.0 7 (150) Matthew Funk JR 19:16.8
4 135 Jesse Falk JR 18:58.9
17. 408 Glenwood Springs ( 18:12.2 1:31:00.7 0:48.6)
=========================================
1 63 Henry Barth FR 17:51.6 5 115 Ian Lohman FR 18:40.2
2 68 Austin Hawkins SO 17:57.9 6 (118) Benny Smith SO 18:41.7
3 75 Gavin Harden FR 18:10.7 7 (126) Zeb Thorsen SR 18:48.0
4 87 Mathew Thrun SO 18:20.3
18. 412 D'Evelyn ( 18:11.8 1:30:58.9 0:55.7)
=========================================
1 52 Dylan Aurich JR 17:42.2 5 110 Charlie Doebbler JR 18:37.9
2 57 Nate MacDonald SO 17:46.2 6 (111) Grant Norman SO 18:38.0
3 92 Donovan Hoffman JR 18:22.5 7 (140) Conor Humiston SO 19:03.8
4 101 Lucas Jordan SO 18:30.1
19. 417 Silver Creek ( 18:07.2 1:30:35.7 1:58.7)
=========================================
1 17 Brock Dykema SO 16:51.4 5 130 James Lee SO 18:50.1
2 62 Andrew King JR 17:50.6 6 (137) Eliott Cassidy SO 19:00.5
3 95 Zack Beckwith SO 18:23.9 7 (138) Dylan Oliver FR 19:00.7
4 113 John Moroney FR 18:39.7
20. 441 Montrose ( 18:11.0 1:30:54.6 3:15.4)
=========================================
1 4 Ian Meek SO 16:20.9 5 155 Sterling Jensen SR 19:36.3
2 32 Evan Graff FR 17:23.3 6 (159) Cole Lucero SO 19:54.6
3 116 Casey Crawford SO 18:40.2 7 (161) Aaron Rhoderick SO 20:03.1
4 134 Justin Hawkins SO 18:53.9
21. 457 Discovery Canyon ( 18:22.4 1:31:51.7 0:39.4)
=========================================
1 73 Dylan Custer SR 18:05.5 5 122 Nico Gonzales JR 18:44.9
2 84 Caleb Kimble SR 18:19.1 6 (147) Hayden Beck SO 19:15.3
3 85 Joseph Dicke SO 18:19.5 7 (162) Jared Robinson SO 20:03.8
4 93 Kyle Clancy SO 18:22.7
22. 463 Pueblo South ( 18:22.6 1:31:53.0 1:30.8)
=========================================
1 43 Ben Highfill SO 17:35.3 5 143 Anthony Dioniso JR 19:06.1
2 88 Scott Wright SR 18:20.3 6 (148) Aden Martinez SO 19:15.5
3 90 Nate Garcia JR 18:22.1 7 (156) Esteban Garica FR 19:38.8
4 99 Enrique Ochoa SO 18:29.2
23. 595 Pueblo West ( 18:52.9 1:34:24.1 1:18.0)
=========================================
1 80 Austin Walrod SR 18:15.1 5 154 Colton Ramos JR 19:33.1
2 91 Bryce Shirley SO 18:22.2 6 (166) Filomeno Vargas FR 20:54.6
3 117 Justus Bernal SR 18:41.3 7 (167) Josh Leyba SR 21:09.1
4 153 Dalton Rudolph SO 19:32.4
24. 727 Longmont ( 19:24.4 1:37:01.9 1:32.4)
=========================================
1 119 Sean Kilcullen JR 18:41.7 5 163 Reilly Terranova SR 20:14.1
2 142 Finn Kilcullen FR 19:06.1 6 (164) Joey Prendergast FR 20:27.4
3 145 Mason Hayes FR 19:08.6
4 158 Patrick Salazar SR 19:51.4
CHSAA State Cross Country Champpionships - 4A Boy's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace Mile 2 Mile
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= ===== ===== ======
1 1 864 Tanner Norman JR Classical Academy 15:50.4 5:06 5:04 10:28
2 1 769 Alec Hornecker SR Golden 15:52.5 5:07 5:04 10:28
3 1 878 Maximilliano Martinez JR Widefield 16:08.0 5:12 5:04 10:28
4 1 799 Ian Meek SO Montrose 16:20.9 5:16 4:57 10:28
5 1 736 Benjamin Lachelt SR Durango 16:21.7 5:16 5:05 10:36
6 1 872 Jarrett Thollot SR Thompson Valley 16:27.1 5:18 5:05 10:38
7 1 756 Brandon Swenson JR Evergreen 16:28.4 5:19 5:06 10:43
8 1 695 Alexis Aguirre JR Battle Mountain 16:30.9 5:19 5:04 10:45
9 1 690 Luc Hagen SR Air Academy 16:36.0 5:21 5:05 10:40
10 2 738 David Moenning SR Durango 16:38.0 5:22 5:07 10:51
11 1 824 Andrew Rudnicki JR Palmer Ridge 16:38.2 5:22 5:06 10:46
12 2 823 Jeremy Meadows JR Palmer Ridge 16:38.3 5:22 5:06 10:51
13 3 819 Liam Cox SR Palmer Ridge 16:41.6 5:23 5:07 10:51
14 3 739 Nicholas Turco SR Durango 16:42.2 5:23 5:12 10:52
15 1 714 James Jones SR Cheyenne Mountain 16:45.4 5:24 5:19 11:00
16 1 801 Peter Franklin SR Mountain View 16:49.4 5:25 5:13 11:01
17 1 845 Brock Dykema SO Silver Creek 16:51.4 5:26 5:15 10:59
18 4 820 James Espinoza JR Palmer Ridge 16:53.2 5:27 5:07 10:54
19 4 733 William Chandler SR Durango 16:53.4 5:27 5:14 11:04
20 2 871 Logan Simington SO Thompson Valley 16:57.7 5:28 5:18 11:02
21 5 822 Andrew Lester JR Palmer Ridge 16:59.4 5:29 5:09 11:04
22 1 882 Cale Englert JR Windsor 16:59.9 5:29 5:12 11:04
23 1 776 Stephen Haas SR Green Mountain 17:01.5 5:29 5:17 11:12
24 2 692 Ethan Powell JR Air Academy 17:01.5 5:29 5:25 11:13
25 1 706 Brooks Macdonald SR Centaurus 17:02.5 5:30 5:21 11:06
26 5 735 Jordan Helms SR Durango 17:02.5 5:30 5:23 11:11
27 2 778 Jace Pivonka JR Green Mountain 17:09.8 5:32 5:22 11:17
28 2 880 Cole Munoz SO Widefield 17:12.0 5:33 5:19 11:14
29 2 752 Matt Kline SR Evergreen 17:12.2 5:33 5:22 11:14
30 1 813 Kenny Lang SO Niwot 17:17.8 5:35 5:25 11:17
31 2 699 Franklin Reilly JR Battle Mountain 17:18.3 5:35 5:22 11:09
32 1 785 Colin Cannon SR Littleton 17:20.0 5:35 5:20 11:08
33 2 863 Ryan Moen SO Classical Academy 17:22.1 5:36 5:15 11:11
34 1 718 Yohanes Alem SR Denver South 17:23.2 5:36 11:32
35 2 795 Evan Graff FR Montrose 17:23.3 5:36 5:11 11:15
36 6 737 Harry Steinberg SR Durango 17:23.4 5:36 5:33 11:28
37 3 698 Ethan Pence SR Battle Mountain 17:23.4 5:36 5:10 11:11
38 7 734 Isaac Ducker SR Durango 17:23.9 5:36 5:33 11:28
39 1 742 David Fine SO Elizabeth 17:24.1 5:37 11:24
40 3 876 Matthew Arbegast JR Widefield 17:24.9 5:37 5:17 11:12
41 2 811 Isaac Flores SR Niwot 17:26.2 5:37 5:21 11:20
42 1 858 Trevor Smith JR Standley Lake 17:27.6 5:38 5:18 11:16
43 3 865 Michael Oldach SR Classical Academy 17:29.8 5:38 5:10 11:05
44 3 688 Cal Banta FR Air Academy 17:30.9 5:39 5:32 11:30
45 4 697 Jake Borel SR Battle Mountain 17:31.1 5:39 5:20 11:15
46 2 715 Thomas Staines SR Cheyenne Mountain 17:33.0 5:39 5:22 11:25
47 1 817 Josh Torres SO Northridge 17:33.7 5:40 5:31 11:28
48 1 825 Cameron Nuzman JR Ponderosa 17:33.8 5:40 5:23 11:26
49 1 831 Ben Highfill SO Pueblo South 17:35.3 5:40 5:33 11:30
50 2 802 Nathan Gustafson JR Mountain View 17:35.4 5:40 5:28 11:27
51 1 826 Michael Duran SR Pueblo Centennial 17:35.7 5:40 5:27 11:18
52 1 808 Cooper Dow SR Mullen 17:35.7 5:40 5:27 11:26
53 1 740 Aiden Branch SO Eagle Valley 17:36.6 5:41 5:29 11:28
54 2 767 TJ Chrysler SR Golden 17:36.9 5:41 5:29 11:26
55 2 707 David McGill JR Centaurus 17:37.6 5:41 5:32 11:34
56 1 793 Matthew Roberds FR Mesa Ridge 17:38.2 5:41 5:23 11:27
57 3 708 John O'Malley SO Centaurus 17:38.8 5:41 5:40 11:44
58 1 746 Taylor Johnson SR Erie 17:38.9 5:41 5:29 11:26
59 1 702 Elijah Grewal SR Berthoud 17:39.2 5:41 5:33 11:31
60 3 803 Andrew Hanson SR Mountain View 17:39.3 5:41 5:28 11:32
61 2 750 Anthony Willert SR Erie 17:39.4 5:41 5:24 11:29
62 4 862 Matt Loftin SR Classical Academy 17:40.0 5:42 5:30 11:36
63 2 741 Brandon Sheard SR Eagle Valley 17:41.1 5:42 5:21 11:26
64 1 719 Dylan Aurich JR D'Evelyn 17:42.2 5:42 5:25 11:28
65 5 861 Canaan Lamberth SO Classical Academy 17:42.3 5:42 5:42 11:43
66 3 751 Weston Donati-Leach JR Evergreen 17:43.1 5:43 5:24 11:28
67 3 866 Tyler Davis JR Thompson Valley 17:44.2 5:43 5:34 11:42
68 3 711 Thomas Chaston SO Cheyenne Mountain 17:45.0 5:43 5:26 11:34
69 2 724 Nate MacDonald SO D'Evelyn 17:46.2 5:44 5:41 11:46
70 4 806 Alex Strohecker JR Mountain View 17:46.7 5:44 5:24 11:33
71 4 753 Will Michener SR Evergreen 17:47.9 5:44 5:35 11:37
72 5 700 Koby Simonton SR Battle Mountain 17:48.0 5:44 5:35 11:39
73 2 743 Zachary Richardson SO Elizabeth 17:48.3 5:44 11:34
74 1 851 Hayden Falkinburg SR Skyline 17:48.5 5:44 5:29 11:34
75 4 691 Matt McDonald SR Air Academy 17:48.8 5:45 5:22 11:36
76 1 842 Jack Rubalcave JR Rifle 17:48.9 5:45 5:20 11:29
77 1 758 Conner Shaver SR Fort Morgan 17:50.2 5:45 5:25 11:31
78 2 846 Andrew King JR Silver Creek 17:50.6 5:45 5:29 11:41
79 1 759 Henry Barth FR Glenwood Springs 17:51.6 5:45 5:35 11:38
80 6 696 Nathaniel Badger JR Battle Mountain 17:51.9 5:45 5:35 11:41
81 5 804 AJ Marcus JR Mountain View 17:52.2 5:46 5:29 11:33
82 1 781 Jonah Munoz FR Holy Family 17:53.3 5:46 5:34 11:42
83 7 701 Isac Sotelo SR Battle Mountain 17:56.0 5:47 5:24 11:27
84 6 859 Will Hook SR Classical Academy 17:57.0 5:47 5:33 11:40
85 2 761 Austin Hawkins SO Glenwood Springs 17:57.9 5:47 5:34 11:44
86 1 784 Jake McCarron SR Lewis Palmer 17:58.4 5:48 5:18 11:26
87 2 850 Mark Bodin SO Skyline 17:58.4 5:48 5:42 11:44
88 3 748 Matt Sease SR Erie 17:59.4 5:48 5:29 11:36
89 1 874 Will Wixson JR Valor Christian 18:00.4 5:48 5:40 11:44
90 3 816 Ethan Steiner SO Niwot 18:01.0 5:48 5:32 11:45
91 6 821 Brandon Hippe FR Palmer Ridge 18:03.0 5:49 5:27 11:42
92 5 694 Luke Thurman SO Air Academy 18:04.0 5:49 5:36 11:43
93 1 728 Dylan Custer SR Discovery Canyon 18:05.5 5:50 5:42 11:48
94 1 827 Peyton Roth SO Pueblo Central 18:06.2 5:50 5:43 11:52
95 4 705 Alex Hooten SO Centaurus 18:07.2 5:50 5:43 11:49
96 3 760 Gavin Harden FR Glenwood Springs 18:10.7 5:52 5:38 11:50
97 2 852 Cody Dewitt SO Standley Lake 18:11.1 5:52 5:38 11:51
98 3 857 Nick Shipe SO Standley Lake 18:11.4 5:52 5:30 11:47
99 4 856 Evan Luebbert JR Standley Lake 18:11.9 5:52 5:35 11:52
100 4 713 Matt Fox SR Cheyenne Mountain 18:13.8 5:53 5:38 11:53
101 2 809 Bryce Medaris SO Mullen 18:14.5 5:53 5:40 11:55
102 1 841 Austin Walrod SR Pueblo West 18:15.1 5:53 11:43
103 3 771 Jeshurun Small SR Golden 18:16.6 5:53 5:37 11:52
104 5 757 Thomas Biasi SO Evergreen 18:18.1 5:54 5:47 12:00
105 4 868 Sam Hitchens JR Thompson Valley 18:18.9 5:54 5:33 11:50
106 2 731 Caleb Kimble SR Discovery Canyon 18:19.1 5:54 5:43 11:57
107 3 729 Joseph Dicke SO Discovery Canyon 18:19.5 5:54 5:44 11:57
108 4 875 Stephen Agenbroad JR Widefield 18:20.2 5:55 5:25 11:42
109 4 765 Mathew Thrun SO Glenwood Springs 18:20.3 5:55 5:41 11:59
110 2 834 Scott Wright SR Pueblo South 18:20.3 5:55 5:33 11:49
111 2 873 Peyton Hugate SR Valor Christian 18:20.6 5:55 5:45 12:05
112 5 855 Jared Linford SO Standley Lake 18:20.9 5:55 5:41 12:00
113 3 829 Nate Garcia JR Pueblo South 18:22.1 5:55 5:38 12:06
114 2 839 Bryce Shirley SO Pueblo West 18:22.2 5:55 5:38 11:52
115 3 721 Donovan Hoffman JR D'Evelyn 18:22.5 5:55 5:47 12:03
116 4 727 Kyle Clancy SO Discovery Canyon 18:22.7 5:55 5:39 11:50
117 5 704 Cooper Brown FR Centaurus 18:23.0 5:55 5:47 12:05
118 3 843 Zack Beckwith SO Silver Creek 18:23.9 5:56 5:30 11:48
119 1 883 Jack Fisher JR Woodland Park 18:24.7 5:56 5:30 11:53
120 4 749 Luke Simeon JR Erie 18:25.0 5:56 5:41 11:56
121 1 783 Jacob Schipper SR John F. Kennedy 18:25.1 5:56 5:31 11:53
122 5 744 Eric Bishop SR Erie 18:25.4 5:56 5:37 11:53
123 5 867 Hayden Ell SO Thompson Valley 18:28.5 5:57 5:44 12:06
124 4 833 Enrique Ochoa SO Pueblo South 18:29.2 5:57 5:39 12:01
125 5 710 Jacob Baucom JR Cheyenne Mountain 18:29.6 5:58 5:46 12:08
126 4 723 Lucas Jordan SO D'Evelyn 18:30.1 5:58 5:46 12:04
127 3 774 Evan Ammidown SR Green Mountain 18:31.7 5:58 5:26 11:45
128 6 693 Tanner Taskerud JR Air Academy 18:32.5 5:59 5:34 11:54
129 4 779 Jon Michael Sullivan SR Green Mountain 18:33.4 5:59 5:39 12:01
130 4 766 Sam Burrows SR Golden 18:34.0 5:59 5:50 12:07
131 6 716 Jake Watts SR Cheyenne Mountain 18:34.2 5:59 5:46 12:09
132 2 782 Tanner Price JR Holy Family 18:35.0 5:59 5:34 11:52
133 5 768 Jon DuVarney SR Golden 18:35.1 5:59 5:45 12:07
134 5 775 Jason Brodeur SR Green Mountain 18:36.6 6:00 5:39 12:00
135 6 772 Sammy Wubben SO Golden 18:37.5 6:00 5:45 12:07
136 5 720 Charlie Doebbler JR D'Evelyn 18:37.9 6:00 5:40 12:05
137 6 725 Grant Norman SO D'Evelyn 18:38.0 6:00 5:41 12:04
138 6 754 Victor Reese SR Evergreen 18:38.8 6:01 5:47 12:02
139 4 848 John Moroney FR Silver Creek 18:39.7 6:01 5:29 11:56
140 6 745 Zane Cire SO Erie 18:39.7 6:01 5:39 11:58
141 5 762 Ian Lohman FR Glenwood Springs 18:40.2 6:01 5:41 12:10
142 3 794 Casey Crawford SO Montrose 18:40.2 6:01 5:40 12:09
143 3 835 Justus Bernal SR Pueblo West 18:41.3 6:01 5:42 12:05
144 6 763 Benny Smith SO Glenwood Springs 18:41.7 6:02 5:46 12:09
145 1 789 Sean Kilcullen JR Longmont 18:41.7 6:02 5:12 11:12
146 7 818 Andrew Bluemel FR Palmer Ridge 18:44.1 6:02 5:28 11:56
147 6 853 Noah Hendrix FR Standley Lake 18:44.6 6:02 5:51 12:11
148 5 730 Nico Gonzales JR Discovery Canyon 18:44.9 6:03 5:43 12:09
149 7 755 Paul Rice JR Evergreen 18:45.1 6:03 5:42 12:00
150 6 777 Trent Klocek FR Green Mountain 18:45.5 6:03 5:43 12:16
151 7 712 Michael Coale SR Cheyenne Mountain 18:46.6 6:03 5:58 12:34
152 7 764 Zeb Thorsen SR Glenwood Springs 18:48.0 6:04 5:44 12:10
153 7 689 Kieron Brunner SO Air Academy 18:48.6 6:04 5:41 12:12
154 5 877 George Arciniega JR Widefield 18:48.8 6:04 5:38 12:04
155 7 747 Tyler Larson SO Erie 18:49.2 6:04 5:44 12:13
156 5 847 James Lee SO Silver Creek 18:50.1 6:04 5:24 11:43
157 6 879 Miles Mena FR Widefield 18:50.3 6:04 5:43 12:11
158 7 860 Brendan Johnston FR Classical Academy 18:51.3 6:05 5:51 12:11
159 6 869 Zach Klagge SR Thompson Valley 18:53.4 6:05 5:39 12:27
160 4 796 Justin Hawkins SO Montrose 18:53.9 6:05 5:40 12:10
161 4 810 Jesse Falk JR Niwot 18:58.9 6:07 5:40 12:08
162 5 814 Irvin Marroquin JR Niwot 18:59.9 6:07 5:44 12:18
163 6 844 Eliott Cassidy SO Silver Creek 19:00.5 6:08 5:42 12:16
164 7 849 Dylan Oliver FR Silver Creek 19:00.7 6:08 5:47 12:18
165 7 780 Drake Troyer SO Green Mountain 19:03.4 6:09 5:48 12:23
166 7 722 Conor Humiston SO D'Evelyn 19:03.8 6:09 5:49 12:21
167 6 805 Noah Sisson SR Mountain View 19:05.3 6:09 5:48 12:28
168 2 788 Finn Kilcullen FR Longmont 19:06.1 6:09 5:50 12:20
169 5 828 Anthony Dioniso JR Pueblo South 19:06.1 6:09 5:57 12:33
170 6 815 Tommy Stager JR Niwot 19:07.7 6:10 5:33 12:18
171 3 787 Mason Hayes FR Longmont 19:08.6 6:10 5:50 12:24
172 6 703 Henry Bowman FR Centaurus 19:11.7 6:11 5:54 12:32
173 6 726 Hayden Beck SO Discovery Canyon 19:15.3 6:12 5:52 12:29
174 6 832 Aden Martinez SO Pueblo South 19:15.5 6:12 5:55 12:34
175 7 770 Austin Rice SO Golden 19:16.3 6:13 5:51 12:21
176 7 812 Matthew Funk JR Niwot 19:16.8 6:13 5:56 12:35
177 7 870 Jacob Regalado FR Thompson Valley 19:24.2 6:15 5:54 12:37
178 7 854 Kendall Kinnard JR Standley Lake 19:28.0 6:16 5:47 12:28
179 4 838 Dalton Rudolph SO Pueblo West 19:32.4 6:18 5:56 12:35
180 5 837 Colton Ramos JR Pueblo West 19:33.1 6:18 5:51 12:35
181 5 797 Sterling Jensen SR Montrose 19:36.3 6:19 5:51 12:35
182 7 830 Esteban Garica FR Pueblo South 19:38.8 6:20 6:00 12:38
183 7 807 Ryan Vomacka SR Mountain View 19:45.4 6:22 5:47 12:37
184 4 791 Patrick Salazar SR Longmont 19:51.4 6:24 5:58 13:08
185 6 798 Cole Lucero SO Montrose 19:54.6 6:25 5:52 12:43
186 7 709 Kyle Piper FR Centaurus 19:56.7 6:26 6:03 12:54
187 7 800 Aaron Rhoderick SO Montrose 20:03.1 6:28 5:58 12:58
188 7 732 Jared Robinson SO Discovery Canyon 20:03.8 6:28 5:56 12:53
189 5 792 Reilly Terranova SR Longmont 20:14.1 6:31 5:52 12:56
190 6 790 Joey Prendergast FR Longmont 20:27.4 6:36 6:10 13:24
191 7 881 Kage Walker SR Widefield 20:31.3 6:37 6:02 13:09
192 6 840 Filomeno Vargas FR Pueblo West 20:54.6 6:44 5:58 13:18
193 7 836 Josh Leyba SR Pueblo West 21:09.1 6:49 5:54 13:26
---------------------------------------------------------------------------
CHSAA State Cross Country Champpionships - 4A Girl's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 60 Air Academy ( 19:23.8 1:36:58.6 2:56.1)
=========================================
1 1 Katie Rainsberger SR 17:39.0 5 30 Kayla Wiitala SR 20:35.1
2 5 Paige Embaugh FR 19:16.4 6 ( 48) Lilly Hamilton SO 21:01.3
3 10 Maria Mettler JR 19:35.5 7 ( 63) Jessica Luedtke FR 21:15.7
4 14 MacKenzie Moss FR 19:52.6
2. 77 Battle Mountain ( 19:54.9 1:39:34.2 0:48.7)
=========================================
1 8 Elizabeth Constien SO 19:26.0 5 22 Naomi Harding FR 20:14.7
2 12 Rychelle Denardo SR 19:43.8 6 ( 67) Lizzy Harding FR 21:21.0
3 17 Megan Rossman SR 20:04.5 7 ( 80) Hannah Gaylord SR 21:33.5
4 18 Alex Raichart SO 20:05.2
3. 162 Thompson Valley ( 20:29.2 1:42:25.7 1:16.9)
=========================================
1 13 Emily Black FR 19:47.9 5 55 Helena Ernst JR 21:04.8
2 21 Izze Johnson SO 20:12.8 6 ( 93) Maren Janda SR 21:46.4
3 33 Emily Leidig JR 20:35.5 7 (139) Emily McAlister SO 22:53.4
4 40 Gracy Roitsch FR 20:44.7
4. 176 Palmer Ridge ( 20:34.0 1:42:49.8 1:50.3)
=========================================
1 9 Hannah Capek SR 19:33.0 5 68 Caitlin O'Grady SO 21:23.3
2 29 Madeleine Bonneau SO 20:32.1 6 ( 96) Emily Gentry FR 21:49.7
3 34 Emily Croft SR 20:39.0 7 (124) Allyson Herebic SR 22:30.2
4 36 Audree Furst SR 20:42.4
5. 186 Centaurus ( 20:40.2 1:43:20.6 0:47.2)
=========================================
1 23 Olivia Rogers SR 20:16.5 5 53 Brooke Calvo FR 21:03.7
2 24 Helen Gover FR 20:16.5 6 ( 94) Allison Macdonald FR 21:47.4
3 39 Maggie Moline SR 20:43.9 7 (107) Meghan Davinroy JR 22:07.1
4 47 Molly Maksin FR 21:00.0
6. 236 Wheat Ridge ( 20:55.5 1:44:37.5 0:53.0)
=========================================
1 27 Amy Leasure JR 20:23.3 5 64 Emily Gallegos-Francksen JR 21:16.3
2 28 Nyla Chamberlin SR 20:31.4 6 ( 72) Tiya Chamberlin FR 21:26.1
3 57 Macie Brown SO 21:11.4 7 (113) Eliza Van Wetter SR 22:16.5
4 60 Nikki Strickler SR 21:15.1
7. 239 Classical Academy ( 20:46.6 1:43:52.8 2:25.4)
=========================================
1 4 Chantae Steele FR 19:04.9 5 76 Katie Flaherty FR 21:30.3
2 46 Carly Nicholson FR 20:58.9 6 (114) Casey Griggs SR 22:16.8
3 52 McKenzie Elliott SO 21:03.5 7 (150) Kirsten Kropkowski SR 23:28.5
4 61 Hannah Gaona JR 21:15.2
8. 267 Mountain View ( 20:54.4 1:44:31.7 2:27.0)
=========================================
1 6 Lauren Offerman JR 19:17.3 5 89 Alexis Dubberly FR 21:44.3
2 42 Rachel Franklin SR 20:50.3 6 ( 97) Alison Peters JR 21:50.7
3 45 Taylor Petty FR 20:58.5 7 (136) Molly Miller FR 22:52.0
4 85 McKenna Dellinger JR 21:41.3
9. 281 Niwot ( 21:03.0 1:45:14.8 1:35.2)
=========================================
1 19 Emily Cranny SR 20:07.7 5 87 Claire Gillett JR 21:42.9
2 32 Maggie Smith FR 20:35.3 6 (100) Jenna Edwards SR 21:54.1
3 62 Jenna McCaffrey JR 21:15.3 7 (121) Kela Fetters JR 22:26.8
4 81 Hannah Anderson SR 21:33.6
10. 287 Evergreen ( 20:57.1 1:44:45.2 2:15.7)
=========================================
1 11 Caitlin Schmitt SR 19:40.6 5 101 Rebecca Chamberlain SO 21:56.3
2 16 Tomah Whitney SO 20:02.1 6 (106) Rachel Harris SO 22:06.3
3 77 Cat Moss SR 21:30.5 7 (142) Kristina Schreiber SR 23:02.0
4 82 Carlee Trindl SO 21:35.7
11. 304 Cheyenne Mountain ( 21:01.8 1:45:08.8 2:55.6)
=========================================
1 7 Madison Lambros SR 19:25.7 5 115 Brooke Kincaid JR 22:21.3
2 20 Veronica Brtek SR 20:09.6 6 (119) Emily Chaston FR 22:24.2
3 54 Anna Warmack FR 21:04.7 7 (162) Ally Arenson JR 26:12.4
4 108 Cecilia Martindale SR 22:07.5
12. 316 Elizabeth ( 21:15.7 1:46:18.5 0:59.6)
=========================================
1 35 Cori Small SR 20:40.1 5 84 Ella Benkendorf FR 21:39.7
2 49 Ashten Loeks FR 21:02.3 6 (127) Isabella Tebrugge FR 22:34.6
3 73 Alaina Jones FR 21:26.7 7 (133) Adelaide Anderson FR 22:48.0
4 75 Brenna Jones FR 21:29.7
13. 327 Steamboat Springs ( 21:17.0 1:46:24.7 1:22.1)
=========================================
1 26 Tatum Burger SO 20:22.3 5 90 Samantha Terranova SR 21:44.4
2 58 Kathleen O'Connell SR 21:14.0 6 (120) Abigail Miller SR 22:24.5
3 70 Alex Tumminello SR 21:25.3 7 (135) Isabelle Boniface FR 22:50.1
4 83 Winter Boese FR 21:38.7
14. 366 Valor Christian ( 21:12.2 1:46:00.7 3:16.5)
=========================================
1 3 Reagan Hausmann SR 18:54.0 5 111 Anastacia Bodnar SR 22:10.5
2 65 Keely Jones FR 21:20.5 6 (117) Hadley Jason FR 22:23.1
3 88 Macy Peterson JR 21:43.6 7 (131) McKenna Gilbreth FR 22:40.7
4 99 Megan Grissom FR 21:52.1
15. 414 Standley Lake ( 21:34.6 1:47:53.0 1:48.4)
=========================================
1 25 Emma Abernethy JR 20:19.9 5 109 Mone Mondragon SO 22:08.3
2 86 Sloane Lewis SO 21:41.6 6 (123) Anna Mounts SO 22:30.2
3 92 Anna Nelson JR 21:45.2 7 (157) Veronica Petrillo SO 25:09.4
4 102 Emma Smith SO 21:58.0
16. 443 Canon City ( 21:50.4 1:49:11.7 2:00.9)
=========================================
1 43 Ellie Enderle JR 20:55.1 5 141 Journey Short JR 22:56.0
2 51 Taylor Lee FR 21:03.3 6 (154) Ellie Till FR 23:56.1
3 74 Katie Till JR 21:28.6 7 (164) Abigail Sanchez SR 27:20.2
4 134 Drew Moore SR 22:48.7
17. 449 D'Evelyn ( 21:35.2 1:47:55.7 3:53.9)
=========================================
1 2 Lexi Reed JR 18:48.7 5 132 Ryan Wilson SO 22:42.6
2 71 Chloe Stensland SO 21:25.9 6 (147) Kellie Warren SR 23:12.7
3 118 Laryssa Hamblen FR 22:24.0 7 (148) Carlee Shute SO 23:15.1
4 126 Haley Simpson SR 22:34.5
18. 451 Roosevelt ( 21:45.5 1:48:47.2 3:02.6)
=========================================
1 15 Madi Kenyon FR 19:53.2 5 140 Kendra Eickleberry SO 22:55.8
2 41 Kelsey Lagunas FR 20:46.3 6 (155) Jaden Kloberdanz SR 24:49.7
3 125 Everett Elder JR 22:31.5 7 (156) Sydney Clayton SR 24:58.6
4 130 Breanna Clayton SR 22:40.4
19. 464 Palisade ( 22:25.9 1:52:09.3 4:44.2)
=========================================
1 44 Brier Youngfleish SR 20:57.0 5 160 Laura Richardson JR 25:41.2
2 56 Greta Van Calcar SR 21:08.1 6 (166) Franzeska Lampe JR 30:00.3
3 59 Stephanie Griffin SR 21:14.2
4 145 Maya Hilty JR 23:08.8
20. 466 Silver Creek ( 22:08.9 1:50:44.5 3:16.1)
=========================================
1 31 Mikayla Gaffney JR 20:35.2 5 152 Kelly Speckl SO 23:51.3
2 37 Taylor Stinson SR 20:43.1 6 (158) Sofia Bantowsky JR 25:16.7
3 95 McKinley Coppock JR 21:49.0 7 (159) Victoria Rubio JR 25:26.3
4 151 Jordyn Monnin JR 23:45.9
21. 477 Durango ( 21:51.2 1:49:15.8 0:44.5)
=========================================
1 69 Sarah Smagacz JR 21:24.6 5 110 Anna Smagacz FR 22:09.1
2 91 Abby Scott SO 21:44.6 6 (143) Lilah Slaughter JR 23:06.3
3 103 Maggie Wigton JR 21:58.7 7 (144) Mary Fenberg SO 23:06.4
4 104 Becca Moenning FR 21:58.8
22. 488 Woodland Park ( 21:59.2 1:49:56.0 1:50.7)
=========================================
1 50 Aspen Heidekrueger JR 21:02.7 5 138 Erin Babinski SR 22:53.4
2 79 Sandra Dillinger SO 21:32.7 6 (161) Madison Czelusta SR 26:03.0
3 105 Kelsie Bragg SO 22:05.6 7 (163) Eliza Miller SO 26:35.2
4 116 Alana Dillinger SR 22:21.6
23. 495 Holy Family ( 21:59.1 1:49:55.5 1:53.8)
=========================================
1 38 Kika Napierkowski SO 20:43.6 5 129 Taylor Santangelo SO 22:37.4
2 78 Olivia Bartoletti SR 21:30.8 6 (137) Peyton Corah SO 22:52.0
3 122 Emily Campbell JR 22:28.5 7 (146) Emma Stokes SR 23:08.9
4 128 Amanda Medearis SO 22:35.2
24. 578 Pueblo South ( 22:32.4 1:52:41.7 2:31.7)
=========================================
1 66 Emily Lucero FR 21:20.9 5 153 Courtney Mascarena JR 23:52.6
2 98 Lauren Kleven JR 21:51.2 6 (165) Madison Baca SO 29:19.6
3 112 Kaylene Khosla SR 22:13.0 7 (167) Meghan Austin FR 30:36.1
4 149 Eryn Leach JR 23:24.0
CHSAA State Cross Country Champpionships - 4A Girl's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace Mile 2 Mile
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= ===== ===== ======
1 1 505 Katie Rainsberger SR Air Academy 17:39.0 5:41 5:38 11:39
2 1 538 Kayla Young JR Denver North 18:13.2 5:52 5:45 11:55
3 1 541 Lexi Reed JR D'Evelyn 18:48.7 6:04 5:45 11:58
4 1 667 Reagan Hausmann SR Valor Christian 18:54.0 6:05 6:01 12:24
5 1 656 Chantae Steele FR Classical Academy 19:04.9 6:09 5:46 12:22
6 2 500 Paige Embaugh FR Air Academy 19:16.4 6:13 6:02 12:38
7 1 587 Lauren Offerman JR Mountain View 19:17.3 6:13 5:52 12:35
8 1 532 Madison Lambros SR Cheyenne Mountain 19:25.7 6:16 6:13 12:47
9 1 507 Elizabeth Constien SO Battle Mountain 19:26.0 6:16 6:11 12:47
10 1 604 Hannah Capek SR Palmer Ridge 19:33.0 6:18 6:05 12:46
11 3 503 Maria Mettler JR Air Academy 19:35.5 6:19 6:05 12:46
12 1 569 Mary Fox FR Golden 19:36.5 6:19 6:05 12:49
13 1 579 Addi Iken SO Littleton 19:37.3 6:19 6:10 12:50
14 1 565 Caitlin Schmitt SR Evergreen 19:40.6 6:20 6:02 12:46
15 2 508 Rychelle Denardo SR Battle Mountain 19:43.8 6:22 6:04 12:47
16 1 657 Emily Black FR Thompson Valley 19:47.9 6:23 6:11 12:56
17 4 504 MacKenzie Moss FR Air Academy 19:52.6 6:24 6:14 13:02
18 1 623 Madi Kenyon FR Roosevelt 19:53.2 6:25 6:10 12:57
19 1 581 Sophia Maeda SO Mead 20:00.7 6:27 6:12 13:07
20 2 568 Tomah Whitney SO Evergreen 20:02.1 6:27 6:18 13:02
21 1 648 Ruthie Boyd SR Summit 20:02.5 6:28 6:18 13:02
22 3 513 Megan Rossman SR Battle Mountain 20:04.5 6:28 6:11 13:03
23 4 512 Alex Raichart SO Battle Mountain 20:05.2 6:28 6:09 13:00
24 1 591 Emily Cranny SR Niwot 20:07.7 6:29 6:05 13:05
25 2 529 Veronica Brtek SR Cheyenne Mountain 20:09.6 6:30 6:23 13:15
26 1 547 Liberty Ricca FR Discovery Canyon 20:10.5 6:30 13:10 12:54
27 2 660 Izze Johnson SO Thompson Valley 20:12.8 6:31 6:16 13:11
28 5 511 Naomi Harding FR Battle Mountain 20:14.7 6:31 6:11 13:04
29 1 527 Olivia Rogers SR Centaurus 20:16.5 6:32 6:09 13:14
30 2 523 Helen Gover FR Centaurus 20:16.5 6:32 6:11 13:04
31 1 634 Emma Abernethy JR Standley Lake 20:19.9 6:33 6:12 13:11
32 1 643 Tatum Burger SO Steamboat Springs 20:22.3 6:34 6:04 12:45
33 1 676 Amy Leasure JR Wheat Ridge 20:23.3 6:34 6:08 13:15
34 1 571 Bailey Sharon SR Green Mountain 20:29.5 6:36 6:14 13:21
35 2 673 Nyla Chamberlin SR Wheat Ridge 20:31.4 6:37 6:26 13:23
36 2 537 Samantha Skeen SO Denver North 20:31.6 6:37 6:10 13:19
37 2 603 Madeleine Bonneau SO Palmer Ridge 20:32.1 6:37 6:22 13:19
38 5 506 Kayla Wiitala SR Air Academy 20:35.1 6:38 6:10 13:14
39 1 628 Mikayla Gaffney JR Silver Creek 20:35.2 6:38 6:07 13:07
40 2 595 Maggie Smith FR Niwot 20:35.3 6:38 6:20 13:27
41 3 661 Emily Leidig JR Thompson Valley 20:35.5 6:38 6:14 13:22
42 3 605 Emily Croft SR Palmer Ridge 20:39.0 6:39 6:23 13:26
43 1 539 Esmeralda Baltierra SO Denver South 20:39.7 6:39 6:18 13:25
44 1 560 Cori Small SR Elizabeth 20:40.1 6:40 6:17 13:29
45 4 606 Audree Furst SR Palmer Ridge 20:42.4 6:40 6:16 13:17
46 2 632 Taylor Stinson SR Silver Creek 20:43.1 6:41 6:26 13:25
47 1 576 Kika Napierkowski SO Holy Family 20:43.6 6:41 6:21 13:31
48 3 526 Maggie Moline SR Centaurus 20:43.9 6:41 6:27 13:30
49 4 663 Gracy Roitsch FR Thompson Valley 20:44.7 6:41 6:29 13:38
50 1 671 Ashley Polk JR Vista Ridge 20:45.2 6:41 6:24 13:28
51 1 536 Amanda Stein FR Conifer 20:45.9 6:41 6:32 13:29
52 2 625 Kelsey Lagunas FR Roosevelt 20:46.3 6:42 6:21 13:26
53 2 535 Julia Romero JR Conifer 20:47.2 6:42 6:31 13:40
54 2 585 Rachel Franklin SR Mountain View 20:50.3 6:43 6:29 13:38
55 1 514 Ellie Enderle JR Canon City 20:55.1 6:44 6:39 13:48
56 1 602 Brier Youngfleish SR Palisade 20:57.0 6:45 6:06 13:03
57 3 589 Taylor Petty FR Mountain View 20:58.5 6:46 6:29 13:32
58 2 655 Carly Nicholson FR Classical Academy 20:58.9 6:46 6:11 13:26
59 4 525 Molly Maksin FR Centaurus 21:00.0 6:46 6:26 13:32
60 6 501 Lilly Hamilton SO Air Academy 21:01.3 6:46 6:18 13:42
61 2 559 Ashten Loeks FR Elizabeth 21:02.3 6:47 6:26 13:41
62 1 610 Carly Bennett JR Ponderosa 21:02.7 6:47 6:22 13:35
63 1 686 Aspen Heidekrueger JR Woodland Park 21:02.7 6:47 13:33
64 2 515 Taylor Lee FR Canon City 21:03.3 6:47 6:42 13:48
65 3 650 McKenzie Elliott SO Classical Academy 21:03.5 6:47 6:20 13:39
66 5 521 Brooke Calvo FR Centaurus 21:03.7 6:47 6:25 13:39
67 3 534 Anna Warmack FR Cheyenne Mountain 21:04.7 6:48 6:31 13:42
68 5 658 Helena Ernst JR Thompson Valley 21:04.8 6:48 6:33 13:40
69 2 601 Greta Van Calcar SR Palisade 21:08.1 6:49 6:01 13:21
70 3 672 Macie Brown SO Wheat Ridge 21:11.4 6:50 6:36 13:51
71 2 649 McKenna Ramsay SR Summit 21:13.4 6:50 6:21 13:35
72 2 645 Kathleen O'Connell SR Steamboat Springs 21:14.0 6:51 6:29 13:51
73 3 597 Stephanie Griffin SR Palisade 21:14.2 6:51 6:26 13:35
74 4 677 Nikki Strickler SR Wheat Ridge 21:15.1 6:51 6:47 13:58
75 4 652 Hannah Gaona JR Classical Academy 21:15.2 6:51 6:38 14:01
76 3 594 Jenna McCaffrey JR Niwot 21:15.3 6:51 6:20 13:48
77 7 502 Jessica Luedtke FR Air Academy 21:15.7 6:51 6:20 13:43
78 5 675 Emily Gallegos-Franckse JR Wheat Ridge 21:16.3 6:51 6:31 13:51
79 2 669 Keely Jones FR Valor Christian 21:20.5 6:53 6:36 14:00
80 1 617 Emily Lucero FR Pueblo South 21:20.9 6:53 6:24 13:47
81 6 510 Lizzy Harding FR Battle Mountain 21:21.0 6:53 6:22 13:42
82 5 609 Caitlin O'Grady SO Palmer Ridge 21:23.3 6:54 6:30 13:48
83 1 553 Sarah Smagacz JR Durango 21:24.6 6:54 6:28 13:48
84 3 647 Alex Tumminello SR Steamboat Springs 21:25.3 6:54 6:41 14:05
85 2 544 Chloe Stensland SO D'Evelyn 21:25.9 6:54 6:22 13:44
86 6 674 Tiya Chamberlin FR Wheat Ridge 21:26.1 6:54 6:46 14:00
87 3 557 Alaina Jones FR Elizabeth 21:26.7 6:55 6:31 13:52
88 3 520 Katie Till JR Canon City 21:28.6 6:55 6:40 13:49
89 1 611 Abigail Johnston FR Pueblo County 21:29.3 6:55 6:29 13:51
90 4 558 Brenna Jones FR Elizabeth 21:29.7 6:56 6:28 13:55
91 5 651 Katie Flaherty FR Classical Academy 21:30.3 6:56 6:33 14:01
92 3 564 Cat Moss SR Evergreen 21:30.5 6:56 6:28 13:53
93 2 572 Olivia Bartoletti SR Holy Family 21:30.8 6:56 6:32 13:57
94 2 580 Magda Van Leeuwen SR Littleton 21:31.4 6:56 6:53 14:14
95 2 685 Sandra Dillinger SO Woodland Park 21:32.7 6:57 6:44 14:12
96 1 582 Madeline Chandler SO Montrose 21:33.4 6:57 6:22 13:50
97 7 509 Hannah Gaylord SR Battle Mountain 21:33.5 6:57 6:23 13:54
98 4 590 Hannah Anderson SR Niwot 21:33.6 6:57 6:30 14:02
99 1 633 Crystal Perez SR Skyview 21:33.7 6:57 6:34 14:03
100 4 567 Carlee Trindl SO Evergreen 21:35.7 6:58 6:39 14:03
101 4 641 Winter Boese FR Steamboat Springs 21:38.7 6:58 6:46 14:18
102 5 556 Ella Benkendorf FR Elizabeth 21:39.7 6:59 6:29 13:57
103 4 583 McKenna Dellinger JR Mountain View 21:41.3 6:59 6:45 14:09
104 2 635 Sloane Lewis SO Standley Lake 21:41.6 6:59 6:30 14:01
105 5 593 Claire Gillett JR Niwot 21:42.9 7:00 6:22 14:02
106 3 670 Macy Peterson JR Valor Christian 21:43.6 7:00 6:32 14:02
107 5 584 Alexis Dubberly FR Mountain View 21:44.3 7:00 6:49 14:13
108 5 646 Samantha Terranova SR Steamboat Springs 21:44.4 7:00 6:48 14:19
109 2 550 Abby Scott SO Durango 21:44.6 7:00 6:30 14:09
110 3 638 Anna Nelson JR Standley Lake 21:45.2 7:01 6:43 14:09
111 6 659 Maren Janda SR Thompson Valley 21:46.4 7:01 6:33 13:59
112 6 524 Allison Macdonald FR Centaurus 21:47.4 7:01 6:49 14:15
113 3 627 McKinley Coppock JR Silver Creek 21:49.0 7:02 6:51 14:20
114 6 607 Emily Gentry FR Palmer Ridge 21:49.7 7:02 6:36 14:08
115 6 588 Alison Peters JR Mountain View 21:50.7 7:02 6:42 14:11
116 2 615 Lauren Kleven JR Pueblo South 21:51.2 7:03 6:38 13:57
117 4 666 Megan Grissom FR Valor Christian 21:52.1 7:03 6:40 14:11
118 6 592 Jenna Edwards SR Niwot 21:54.1 7:03 6:43 14:14
119 5 562 Rebecca Chamberlain SO Evergreen 21:56.3 7:04 6:39 14:09
120 1 679 Caitlyn Anderson FR Widefield 21:57.6 7:05 6:32 14:14
121 4 640 Emma Smith SO Standley Lake 21:58.0 7:05 6:37 14:13
122 3 554 Maggie Wigton JR Durango 21:58.7 7:05 6:53 14:25
123 4 549 Becca Moenning FR Durango 21:58.8 7:05 6:43 14:18
124 3 682 Kelsie Bragg SO Woodland Park 22:05.6 7:07 14:21
125 6 563 Rachel Harris SO Evergreen 22:06.3 7:07 6:41 14:23
126 7 522 Meghan Davinroy JR Centaurus 22:07.1 7:08 6:44 14:08
127 4 533 Cecilia Martindale SR Cheyenne Mountain 22:07.5 7:08 6:53 14:19
128 5 636 Mone Mondragon SO Standley Lake 22:08.3 7:08 6:54 14:21
129 5 552 Anna Smagacz FR Durango 22:09.1 7:08 6:48 14:24
130 5 664 Anastacia Bodnar SR Valor Christian 22:10.5 7:09 6:41 14:23
131 1 680 Tori Thomas SR Windsor 22:10.7 7:09 6:32 14:20
132 3 614 Kaylene Khosla SR Pueblo South 22:13.0 7:10 6:45 14:37
133 7 678 Eliza Van Wetter SR Wheat Ridge 22:16.5 7:11 6:54 14:28
134 6 653 Casey Griggs SR Classical Academy 22:16.8 7:11 6:32 14:12
135 5 531 Brooke Kincaid JR Cheyenne Mountain 22:21.3 7:12 7:02 14:42
136 4 684 Alana Dillinger SR Woodland Park 22:21.6 7:12 14:27
137 6 668 Hadley Jason FR Valor Christian 22:23.1 7:13 6:47 14:15
138 3 540 Laryssa Hamblen FR D'Evelyn 22:24.0 7:13 6:28 14:19
139 6 530 Emily Chaston FR Cheyenne Mountain 22:24.2 7:13 6:49 14:31
140 6 644 Abigail Miller SR Steamboat Springs 22:24.5 7:13 6:40 14:18
141 7 596 Kela Fetters JR Niwot 22:26.8 7:14 6:43 14:15
142 3 573 Emily Campbell JR Holy Family 22:28.5 7:15 6:45 14:28
143 6 637 Anna Mounts SO Standley Lake 22:30.2 7:15 6:46 14:26
144 7 608 Allyson Herebic SR Palmer Ridge 22:30.2 7:15 6:27 14:08
145 3 622 Everett Elder JR Roosevelt 22:31.5 7:15 7:07 14:51
146 4 543 Haley Simpson SR D'Evelyn 22:34.5 7:16 6:49 14:49
147 6 561 Isabella Tebrugge FR Elizabeth 22:34.6 7:16 6:54 14:48
148 4 575 Amanda Medearis SO Holy Family 22:35.2 7:17 6:46 14:41
149 5 577 Taylor Santangelo SO Holy Family 22:37.4 7:17 6:50 14:42
150 4 619 Breanna Clayton SR Roosevelt 22:40.4 7:18 7:06 14:51
151 7 665 McKenna Gilbreth FR Valor Christian 22:40.7 7:18 6:48 14:27
152 5 546 Ryan Wilson SO D'Evelyn 22:42.6 7:19 6:59 14:50
153 7 555 Adelaide Anderson FR Elizabeth 22:48.0 7:21 6:55 14:52
154 4 516 Drew Moore SR Canon City 22:48.7 7:21 7:03 14:56
155 7 642 Isabelle Boniface FR Steamboat Springs 22:50.1 7:21 6:55 14:47
156 7 586 Molly Miller FR Mountain View 22:52.0 7:22 6:48 14:37
157 6 574 Peyton Corah SO Holy Family 22:52.0 7:22 6:53 14:51
158 5 681 Erin Babinski SR Woodland Park 22:53.4 7:23 14:47
159 7 662 Emily McAlister SO Thompson Valley 22:53.4 7:23 6:57 14:53
160 5 621 Kendra Eickleberry SO Roosevelt 22:55.8 7:23 7:07 14:52
161 5 518 Journey Short JR Canon City 22:56.0 7:23 6:50 14:45
162 7 566 Kristina Schreiber SR Evergreen 23:02.0 7:25 6:44 14:30
163 6 551 Lilah Slaughter JR Durango 23:06.3 7:27 6:58 14:54
164 7 548 Mary Fenberg SO Durango 23:06.4 7:27 7:08 15:02
165 4 598 Maya Hilty JR Palisade 23:08.8 7:27 7:09 15:11
166 7 578 Emma Stokes SR Holy Family 23:08.9 7:28 7:03 15:05
167 6 545 Kellie Warren SR D'Evelyn 23:12.7 7:29 6:59 14:53
168 7 542 Carlee Shute SO D'Evelyn 23:15.1 7:30 6:57 15:00
169 4 616 Eryn Leach JR Pueblo South 23:24.0 7:32 7:04 15:11
170 7 654 Kirsten Kropkowski SR Classical Academy 23:28.5 7:34 6:38 14:57
171 4 629 Jordyn Monnin JR Silver Creek 23:45.9 7:39 7:08 15:25
172 5 631 Kelly Speckl SO Silver Creek 23:51.3 7:41 7:09 15:27
173 5 618 Courtney Mascarena JR Pueblo South 23:52.6 7:42 7:04 15:23
174 6 519 Ellie Till FR Canon City 23:56.1 7:43 7:06 15:24
175 6 624 Jaden Kloberdanz SR Roosevelt 24:49.7 8:00 7:24 16:28
176 7 620 Sydney Clayton SR Roosevelt 24:58.6 8:03 7:22 16:07
177 7 639 Veronica Petrillo SO Standley Lake 25:09.4 8:06 7:23 16:14
178 6 626 Sofia Bantowsky JR Silver Creek 25:16.7 8:09 7:34 16:23
179 7 630 Victoria Rubio JR Silver Creek 25:26.3 8:12 7:33 16:22
180 5 600 Laura Richardson JR Palisade 25:41.2 8:17 7:31 16:38
181 6 683 Madison Czelusta SR Woodland Park 26:03.0 8:24 16:50
182 7 528 Ally Arenson JR Cheyenne Mountain 26:12.4 8:27 6:49 16:04
183 7 687 Eliza Miller SO Woodland Park 26:35.2 8:34 16:51
184 7 517 Abigail Sanchez SR Canon City 27:20.2 8:48 7:35 18:07
185 6 613 Madison Baca SO Pueblo South 29:19.6 9:27 8:39 19:05
186 6 599 Franzeska Lampe JR Palisade 30:00.3 9:40 8:39 19:03
187 7 612 Meghan Austin FR Pueblo South 30:36.1 9:51 8:47 19:46
---------------------------------------------------------------------------
CHSAA State Cross Country Champpionships - 5A Boy's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 50 Mountain Vista High School ( 16:31.4 1:22:36.9 0:42.1)
=========================================
1 5 Paxton Smith SR 16:16.0 5 20 Shayan Zarrin SO 16:58.1
2 6 Joshua Romine JR 16:19.9 6 ( 24) Ryan Currie SR 17:00.8
3 8 Alex Fu SR 16:23.9 7 (101) Weston Hart JR 18:04.6
4 11 Parker Mackay SO 16:39.0
2. 110 Fort Collins ( 16:56.8 1:24:43.7 0:46.7)
=========================================
1 10 Blake Salvador SR 16:35.6 5 44 Josh Krafsur SO 17:22.3
2 13 Joe Krafsur SR 16:47.5 6 ( 64) Cam Dimas JR 17:34.6
3 21 Antonio Calderon SR 16:58.4 7 ( 75) Jack Shore SO 17:42.4
4 22 Jack Conlon SR 16:59.9
3. 147 Arapahoe ( 16:58.0 1:24:49.9 1:21.6)
=========================================
1 3 Steven Goldy SR 16:07.6 5 54 James Logan JR 17:29.2
2 9 Mason Brevig SR 16:34.9 6 ( 93) Josh Bardsley SR 17:59.1
3 39 Nick Maddalone SR 17:16.5 7 (108) Gage Voss FR 18:07.1
4 42 Kyle Kennedy JR 17:21.7
4. 154 Boulder ( 17:06.0 1:25:29.7 0:45.0)
=========================================
1 14 Gage Hornung JR 16:48.4 5 59 Eli Fournier SR 17:33.4
2 26 Sean Riedel JR 17:01.3 6 (106) Isaac Fournier SR 18:06.5
3 27 Luke Zacharias JR 17:03.0 7 (142) David Fraser SO 18:34.4
4 28 Sam Primozich JR 17:03.6
5. 173 Arvada West ( 17:12.1 1:26:00.2 0:31.7)
=========================================
1 16 Max Sevcik JR 16:51.4 5 46 Andres Perez SO 17:23.1
2 30 Josh Campbell SR 17:07.6 6 (116) Marshall Haymond JR 18:14.3
3 38 Justin Andrade JR 17:16.1 7 (134) Ryan Lee SR 18:26.1
4 43 Colin Berndt SO 17:22.0
6. 224 Monarch ( 17:11.1 1:25:55.3 1:41.4)
=========================================
1 1 Isaac Green JR 16:03.6 5 79 Greg Hibl JR 17:45.0
2 29 Ben Hogan SR 17:03.8 6 ( 98) Jack Herrmann JR 18:03.1
3 52 Zach Litoff SR 17:28.5 7 (149) Declan Stone Murphy SO 18:46.8
4 63 Isaac Russo SO 17:34.4
7. 269 Rampart ( 17:25.0 1:27:04.9 0:45.0)
=========================================
1 19 Connor McCabe SO 16:57.6 5 77 Sadio Fenner SO 17:42.6
2 33 Robert Richardson SR 17:09.7 6 ( 82) Jacob Dewey SO 17:48.0
3 68 Greg Selinger SR 17:36.6 7 (119) John Carberry JR 18:16.4
4 72 Cody Roth SR 17:38.4
8. 270 Chaparral ( 17:25.7 1:27:08.2 1:15.2)
=========================================
1 15 Alex Hebner SR 16:48.7 5 99 Nick Sodnicar SR 18:03.9
2 35 Austin Dennis SR 17:10.4 6 (115) Grayson Arstingstall SO 18:13.0
3 45 Cole Gerome JR 17:22.8 7 (130) Tad Trimarco JR 18:24.9
4 76 Jack DeWinter SR 17:42.4
9. 279 Broomfield ( 17:20.9 1:26:44.5 1:56.6)
=========================================
1 2 Jake Mitchem SR 16:04.8 5 97 Caelan Denley JR 18:01.4
2 40 Jared Durney SR 17:16.5 6 (137) Joseph Carwin SO 18:27.7
3 55 Josh Schoep JR 17:29.3 7 (165) Chad Croell SR 19:00.1
4 85 Blake Mino SR 17:52.5
10. 282 Legend ( 17:28.7 1:27:23.2 1:18.3)
=========================================
1 18 Scott Johnson JR 16:52.4 5 113 Austin Podhajsky SO 18:10.7
2 41 Landon Rast SO 17:19.6 6 (160) Ryan Johnson FR 18:57.5
3 53 Luke Rast SR 17:28.7 7 (161) Luke Durden SO 18:57.7
4 57 Josh Miller SR 17:31.8
11. 291 Cherry Creek ( 17:25.4 1:27:06.6 1:33.3)
=========================================
1 7 Kyle Moran JR 16:21.8 5 87 Lars Hultgren JR 17:55.1
2 49 Daniel Hamson JR 17:25.7 6 (111) Ethan Russon SO 18:08.4
3 65 Conor Egan JR 17:35.5 7 (114) Luke Reckard SR 18:12.4
4 83 Jared Scott SO 17:48.5
12. 305 Fossil Ridge ( 17:29.5 1:27:27.3 1:22.2)
=========================================
1 12 Keaton Schelir SR 16:41.9 5 100 Andrew McClave FR 18:04.1
2 17 Dylan Ko JR 16:52.3 6 (109) Will Brausch FR 18:07.7
3 86 Jackson Powell SR 17:53.0 7 (127) Blake Korasick SO 18:22.9
4 90 Blake Hubert SO 17:56.0
13. 310 Rock Canyon ( 17:34.0 1:27:49.6 0:51.5)
=========================================
1 31 Luke Dickinson JR 17:08.8 5 95 Ryan Meisner JR 18:00.3
2 36 Chris Theodore SO 17:12.7 6 (136) Bryce Vrabel JR 18:27.2
3 56 Bailey Timmons JR 17:30.4 7 (171) Keegan King SR 19:16.6
4 92 Ben Brown FR 17:57.4
14. 369 Poudre ( 17:36.3 1:28:01.4 2:07.2)
=========================================
1 4 Henry Raymond SR 16:14.0 5 125 Will Daknis JR 18:21.2
2 50 Bryce Pietenpol SO 17:25.9 6 (150) Quentin Olive-Larson JR 18:48.3
3 94 Bryan Martino SO 17:59.1 7 (162) Alex Giglio FR 18:57.9
4 96 Jeremy Harms SO 18:01.2
15. 405 Dakota Ridge ( 17:48.1 1:29:00.5 1:02.1)
=========================================
1 48 Bryce Leschak JR 17:25.0 5 135 Austin Vancil FR 18:27.1
2 58 Aaron Cadayong SR 17:32.7 6 (143) Braden Mattson JR 18:34.5
3 80 Benton Meldrum JR 17:46.1 7 (153) Riley Abrashoff FR 18:50.9
4 84 Joe Berg SR 17:49.6
16. 421 Greeley West ( 17:50.1 1:29:10.1 1:16.4)
=========================================
1 32 Andrew Wethington JR 17:09.0 5 131 Jayden Martinez JR 18:25.4
2 62 Levi Antuna SR 17:34.0 6 (174) Julio Rascon JR 20:32.3
3 91 Andrew Rome SR 17:56.0 7 (175) Josh Bobbitt SR 20:52.0
4 105 Nate Evans SR 18:05.7
17. 454 Rocky Mountain ( 17:53.5 1:29:27.3 1:23.2)
=========================================
1 25 Chris Cathcart JR 17:01.1 5 129 Bryan Hird SR 18:24.3
2 67 Theo Champ SR 17:35.6 6 (141) Dylan Hird SR 18:31.6
3 112 Noah Bordewyk JR 18:09.2 7 (152) Luke Cunning FR 18:48.7
4 121 Conner Culhane FR 18:17.1
18. 460 Fairview ( 17:55.2 1:29:35.9 1:05.3)
=========================================
1 47 Peter Kennedy SO 17:24.8 5 140 Allan Matthew JR 18:30.1
2 73 Omar Ridinger FR 17:39.7 6 (148) Lance Adams SO 18:44.7
3 78 Greg Lund JR 17:43.3 7 (170) Jonathan Wang SO 19:10.3
4 122 Zach Morrisey JR 18:18.0
19. 481 Grandview ( 17:57.8 1:29:48.8 1:18.3)
=========================================
1 34 Ben Ehrhard SR 17:10.1 5 138 Cory Smith SR 18:28.4
2 69 Brian Burris SR 17:37.0 6 (146) Caleb Randoph SO 18:37.3
3 117 Chris Liston JR 18:14.8 7 (147) Jordan Craig SO 18:40.3
4 123 Sam Baird SR 18:18.5
20. 492 Fruita Monument ( 18:04.0 1:30:19.6 1:21.7)
=========================================
1 60 Russell McBreen SR 17:33.8 5 158 Spencer Miller JR 18:55.5
2 61 Dalton Haraway SO 17:34.0 6 (168) Bryce Moore SR 19:07.1
3 89 Nolan Pflug SR 17:55.4 7 (172) JT McLaughlin SR 19:57.3
4 124 Seth Whitesides SR 18:20.9
21. 493 Coronado ( 18:00.7 1:30:03.1 0:58.3)
=========================================
1 51 Nicholas Vai SR 17:27.5 5 133 Andrew Burton SO 18:25.8
2 70 Michel Swanson SR 17:37.3 6 (144) Clay Rahaman JR 18:35.0
3 107 Daniel Roth JR 18:07.0 7 (145) Conor Strizich SO 18:35.4
4 132 Mac Roberts FR 18:25.5
22. 501 Regis Jesuit ( 18:03.0 1:30:14.9 1:48.1)
=========================================
1 23 Jack Davidson SR 17:00.5 5 151 Steven Bruening SO 18:48.6
2 81 Austin Layne SO 17:46.5 6 (166) Christopher Long FR 19:00.3
3 120 Parker Churchill JR 18:16.8 7 (167) Alex Baldwin JR 19:00.4
4 126 Florenzo Bauer SO 18:22.5
23. 515 Thunderridge ( 18:04.2 1:30:20.9 0:45.5)
=========================================
1 71 Garrett Beckstead JR 17:38.3 5 128 Zac Bright JR 18:23.8
2 102 Nate Skidmore SR 18:04.8 6 (156) Munib Far SR 18:51.4
3 104 Austin Puckett JR 18:05.6 7 (159) David Moore JR 18:56.5
4 110 John Tricarico SR 18:08.4
24. 522 Cherokee Trail ( 18:05.3 1:30:26.1 0:48.8)
=========================================
1 74 Bryson Nelson JR 17:41.2 5 139 Aaron Redman SO 18:30.0
2 88 Rylan Wallace JR 17:55.1 6 (154) Cullen Scholz JR 18:51.3
3 103 Hunter Glasgo JR 18:05.0 7 (169) Jackson Cowley SR 19:07.2
4 118 Kyle Stafford SR 18:14.8
25. 578 Eaglecrest ( 18:18.9 1:31:34.3 1:42.9)
=========================================
1 37 Mason Brown SO 17:15.6 5 163 Nick Johnson SR 18:58.5
2 66 George Rycovich JR 17:35.5 6 (164) Conner Shonka SR 18:59.9
3 155 Andrew Mills JR 18:51.3 7 (173) Charles Odden JR 20:05.1
4 157 Gavin Morgenegg SO 18:53.4
CHSAA State Cross Country Champpionships - 5A Boy's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace Mile 2 Mile
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======= ===== ===== ======
1 1 1218 Isaac Green JR Monarch 16:03.6 5:11 5:08 10:36
2 1 1116 Jake Mitchem SR Broomfield 16:04.8 5:11 5:08 10:36
3 1 1092 Steven Goldy SR Arapahoe 16:07.6 5:12 5:08 10:36
4 1 1240 Henry Raymond SR Poudre 16:14.0 5:14 5:09 10:36
5 1 1230 Paxton Smith SR Mountain Vista High School 16:16.0 5:15 5:08 10:36
6 2 1229 Joshua Romine JR Mountain Vista High School 16:19.9 5:16 5:09 10:41
7 1 1136 Kyle Moran JR Cherry Creek 16:21.8 5:16 5:09 10:38
8 3 1226 Alex Fu SR Mountain Vista High School 16:23.9 5:17 5:09 10:47
9 2 1091 Mason Brevig SR Arapahoe 16:34.9 5:21 5:08 10:42
10 1 1177 Blake Salvador SR Fort Collins 16:35.6 5:21 5:09 10:39
11 4 1228 Parker Mackay SO Mountain Vista High School 16:39.0 5:22 5:15 10:57
12 1 1185 Keaton Schelir SR Fossil Ridge 16:41.9 5:23 5:07 10:52
13 1 1155 Harrison Scudamore SO Denver East 16:46.2 5:24 5:10 10:52
14 2 1175 Joe Krafsur SR Fort Collins 16:47.5 5:25 5:14 10:53
15 1 1107 Gage Hornung JR Boulder 16:48.4 5:25 5:15 10:53
16 1 1123 Alex Hebner SR Chaparral 16:48.7 5:25 5:12 10:57
17 1 1103 Max Sevcik JR Arvada West 16:51.4 5:26 5:16 11:00
18 2 1182 Dylan Ko JR Fossil Ridge 16:52.3 5:26 5:07 10:55
19 1 1213 Scott Johnson JR Legend 16:52.4 5:26 5:15 10:57
20 1 1157 Caleb Thompson SR Douglas County 16:52.7 5:26 5:16 11:01
21 1 1244 Connor McCabe SO Rampart 16:57.6 5:28 5:21 10:57
22 5 1231 Shayan Zarrin SO Mountain Vista High School 16:58.1 5:28 5:12 11:02
23 3 1172 Antonio Calderon SR Fort Collins 16:58.4 5:28 5:13 11:01
24 4 1173 Jack Conlon SR Fort Collins 16:59.9 5:29 5:17 11:01
25 1 1252 Jack Davidson SR Regis Jesuit 17:00.5 5:29 5:14 10:47
26 6 1225 Ryan Currie SR Mountain Vista High School 17:00.8 5:29 5:17 11:08
27 1 1263 Chris Cathcart JR Rocky Mountain 17:01.1 5:29 5:21 11:06
28 2 1109 Sean Riedel JR Boulder 17:01.3 5:29 5:16 11:04
29 1 1156 Hayden Martinez SO Doherty 17:02.9 5:30 5:24 11:08
30 3 1110 Luke Zacharias JR Boulder 17:03.0 5:30 5:17 11:05
31 4 1108 Sam Primozich JR Boulder 17:03.6 5:30 5:15 11:02
32 1 1233 Ernie Frannsen SR Pomona 17:03.6 5:30 5:17 11:09
33 2 1221 Ben Hogan SR Monarch 17:03.8 5:30 5:18 11:09
34 2 1099 Josh Campbell SR Arvada West 17:07.6 5:31 5:17 11:01
35 1 1256 Luke Dickinson JR Rock Canyon 17:08.8 5:32 5:17 11:07
36 1 1208 Andrew Wethington JR Greeley West 17:09.0 5:32 5:25 11:05
37 2 1245 Robert Richardson SR Rampart 17:09.7 5:32 5:22 11:11
38 1 1198 Ben Ehrhard SR Grandview 17:10.1 5:32 5:24 11:17
39 2 1120 Austin Dennis SR Chaparral 17:10.4 5:32 5:15 11:03
40 2 1259 Chris Theodore SO Rock Canyon 17:12.7 5:33 5:16 11:06
41 1 1158 Mason Brown SO Eaglecrest 17:15.6 5:34 5:11 11:06
42 3 1097 Justin Andrade JR Arvada West 17:16.1 5:34 5:27 11:16
43 3 1095 Nick Maddalone SR Arapahoe 17:16.5 5:34 5:17 11:14
44 2 1114 Jared Durney SR Broomfield 17:16.5 5:34 5:23 11:13
45 2 1216 Landon Rast SO Legend 17:19.6 5:35 5:16 11:08
46 4 1093 Kyle Kennedy JR Arapahoe 17:21.7 5:36 5:12 11:07
47 4 1098 Colin Berndt SO Arvada West 17:22.0 5:36 5:27 11:27
48 5 1176 Josh Krafsur SO Fort Collins 17:22.3 5:36 5:26 11:18
49 3 1122 Cole Gerome JR Chaparral 17:22.8 5:36 5:26 11:21
50 5 1102 Andres Perez SO Arvada West 17:23.1 5:36 5:28 11:19
51 1 1166 Peter Kennedy SO Fairview 17:24.8 5:37 5:33 11:28
52 1 1151 Bryce Leschak JR Dakota Ridge 17:25.0 5:37 5:33 11:27
53 2 1134 Daniel Hamson JR Cherry Creek 17:25.7 5:37 5:21 11:21
54 2 1239 Bryce Pietenpol SO Poudre 17:25.9 5:37 5:21 11:20
55 1 1147 Nicholas Vai SR Coronado 17:27.5 5:38 5:29 11:27
56 3 1222 Zach Litoff SR Monarch 17:28.5 5:38 5:28 11:27
57 3 1217 Luke Rast SR Legend 17:28.7 5:38 5:25 11:19
58 5 1094 James Logan JR Arapahoe 17:29.2 5:38 5:18 11:20
59 3 1117 Josh Schoep JR Broomfield 17:29.3 5:38 5:26 11:18
60 1 1209 Jeremy Romero SR Heritage 17:29.3 5:38 5:12 11:09
61 1 1232 Ben Walth SR Palmer 17:30.1 5:38 5:18 11:13
62 3 1260 Bailey Timmons JR Rock Canyon 17:30.4 5:39 5:28 11:28
63 4 1214 Josh Miller SR Legend 17:31.8 5:39 5:26 11:25
64 2 1150 Aaron Cadayong SR Dakota Ridge 17:32.7 5:39 5:33 11:26
65 5 1104 Eli Fournier SR Boulder 17:33.4 5:40 5:15 11:14
66 1 1187 Russell McBreen SR Fruita Monument 17:33.8 5:40 5:27 11:29
67 2 1186 Dalton Haraway SO Fruita Monument 17:34.0 5:40 5:38 11:39
68 2 1202 Levi Antuna SR Greeley West 17:34.0 5:40 5:28 11:19
69 4 1224 Isaac Russo SO Monarch 17:34.4 5:40 5:28 11:26
70 6 1174 Cam Dimas JR Fort Collins 17:34.6 5:40 5:09 11:03
71 3 1133 Conor Egan JR Cherry Creek 17:35.5 5:40 5:30 11:31
72 2 1163 George Rycovich JR Eaglecrest 17:35.5 5:40 5:22 11:26
73 2 1264 Theo Champ SR Rocky Mountain 17:35.6 5:40 5:21 11:23
74 1 1140 Jerod Kuhn JR Columbine 17:36.0 5:40 5:18 11:25
75 3 1247 Greg Selinger SR Rampart 17:36.6 5:41 5:28 11:20
76 2 1196 Brian Burris SR Grandview 17:37.0 5:41 5:31 11:33
77 2 1146 Michel Swanson SR Coronado 17:37.3 5:41 5:29 11:29
78 1 1270 Garrett Beckstead JR Thunderridge 17:38.3 5:41 5:29 11:30
79 4 1246 Cody Roth SR Rampart 17:38.4 5:41 5:30 11:29
80 2 1170 Omar Ridinger FR Fairview 17:39.7 5:42 5:22 11:19
81 1 1210 Chase Dornbusch SO Lakewood Senior High Schoo 17:40.7 5:42 5:19 11:21
82 1 1128 Bryson Nelson JR Cherokee Trail 17:41.2 5:42 5:24 11:27
83 7 1178 Jack Shore SO Fort Collins 17:42.4 5:42 5:38 11:35
84 4 1121 Jack DeWinter SR Chaparral 17:42.4 5:42 5:37 11:37
85 5 1243 Sadio Fenner SO Rampart 17:42.6 5:42 5:29 11:28
86 3 1167 Greg Lund JR Fairview 17:43.3 5:43 5:25 11:29
87 5 1220 Greg Hibl JR Monarch 17:45.0 5:43 5:28 11:36
88 3 1153 Benton Meldrum JR Dakota Ridge 17:46.1 5:44 5:33 11:36
89 1 1194 Jed Wilson JR Grand Junction 17:46.2 5:44 5:24 11:30
90 2 1253 Austin Layne SO Regis Jesuit 17:46.5 5:44 5:37 11:38
91 6 1242 Jacob Dewey SO Rampart 17:48.0 5:44 5:31 11:37
92 4 1139 Jared Scott SO Cherry Creek 17:48.5 5:44 5:31 11:31
93 4 1149 Joe Berg SR Dakota Ridge 17:49.6 5:45 5:33 11:28
94 4 1115 Blake Mino SR Broomfield 17:52.5 5:46 5:39 11:44
95 3 1184 Jackson Powell SR Fossil Ridge 17:53.0 5:46 5:35 11:44
96 5 1135 Lars Hultgren JR Cherry Creek 17:55.1 5:47 5:30 11:33
97 2 1132 Rylan Wallace JR Cherokee Trail 17:55.1 5:47 5:40 11:48
98 3 1191 Nolan Pflug SR Fruita Monument 17:55.4 5:47 5:38 11:39
99 4 1180 Blake Hubert SO Fossil Ridge 17:56.0 5:47 5:40 11:42
100 3 1207 Andrew Rome SR Greeley West 17:56.0 5:47 5:39 11:37
101 4 1255 Ben Brown FR Rock Canyon 17:57.4 5:47 5:26 11:31
102 6 1090 Josh Bardsley SR Arapahoe 17:59.1 5:48 5:27 11:41
103 3 1237 Bryan Martino SO Poudre 17:59.1 5:48 5:42 11:44
104 5 1258 Ryan Meisner JR Rock Canyon 18:00.3 5:48 5:28 11:39
105 4 1236 Jeremy Harms SO Poudre 18:01.2 5:48 5:32 11:40
106 5 1113 Caelan Denley JR Broomfield 18:01.4 5:49 5:39 11:46
107 6 1219 Jack Herrmann JR Monarch 18:03.1 5:49 5:36 11:43
108 5 1124 Nick Sodnicar SR Chaparral 18:03.9 5:49 5:38 11:50
109 5 1183 Andrew McClave FR Fossil Ridge 18:04.1 5:49 5:35 11:44
110 7 1227 Weston Hart JR Mountain Vista High School 18:04.6 5:50 5:29 11:37
111 2 1275 Nate Skidmore SR Thunderridge 18:04.8 5:50 5:46 11:59
112 3 1127 Hunter Glasgo JR Cherokee Trail 18:05.0 5:50 5:40 11:47
113 1 1118 Jared Leblow JR Central Grand Junction 18:05.2 5:50 5:27 11:39
114 3 1274 Austin Puckett JR Thunderridge 18:05.6 5:50 5:45 11:54
115 4 1204 Nate Evans SR Greeley West 18:05.7 5:50 5:44 11:58
116 1 1269 Jemil Kassahun JR Smoky Hill 18:05.9 5:50 5:21 11:26
117 6 1105 Isaac Fournier SR Boulder 18:06.5 5:50 5:23 11:37
118 3 1141 Daniel Roth JR Coronado 18:07.0 5:50 5:51 12:01
119 7 1096 Gage Voss FR Arapahoe 18:07.1 5:50 5:23 11:40
120 6 1179 Will Brausch FR Fossil Ridge 18:07.7 5:51 5:35 11:45
121 4 1276 John Tricarico SR Thunderridge 18:08.4 5:51 5:44 11:54
122 6 1138 Ethan Russon SO Cherry Creek 18:08.4 5:51 5:33 11:42
123 3 1262 Noah Bordewyk JR Rocky Mountain 18:09.2 5:51 5:40 11:52
124 5 1215 Austin Podhajsky SO Legend 18:10.7 5:52 5:30 11:47
125 7 1137 Luke Reckard SR Cherry Creek 18:12.4 5:52 5:39 11:42
126 6 1119 Grayson Arstingstall SO Chaparral 18:13.0 5:52 5:39 11:54
127 6 1100 Marshall Haymond JR Arvada West 18:14.3 5:53 5:38 11:48
128 3 1199 Chris Liston JR Grandview 18:14.8 5:53 5:47 12:03
129 4 1131 Kyle Stafford SR Cherokee Trail 18:14.8 5:53 5:42 11:57
130 7 1241 John Carberry JR Rampart 18:16.4 5:53 5:29 11:43
131 3 1251 Parker Churchill JR Regis Jesuit 18:16.8 5:54 5:37 11:44
132 2 1193 Nicholas Duncan JR Grand Junction 18:16.9 5:54 5:28 11:49
133 4 1265 Conner Culhane FR Rocky Mountain 18:17.1 5:54 5:41 11:52
134 4 1169 Zach Morrisey JR Fairview 18:18.0 5:54 5:40 11:51
135 4 1195 Sam Baird SR Grandview 18:18.5 5:54 5:48 12:02
136 4 1192 Seth Whitesides SR Fruita Monument 18:20.9 5:55 5:38 11:52
137 5 1234 Will Daknis JR Poudre 18:21.2 5:55 5:22 11:52
138 4 1249 Florenzo Bauer SO Regis Jesuit 18:22.5 5:55 5:38 11:53
139 7 1181 Blake Korasick SO Fossil Ridge 18:22.9 5:55 5:43 11:51
140 5 1271 Zac Bright JR Thunderridge 18:23.8 5:56 5:43 11:54
141 5 1267 Bryan Hird SR Rocky Mountain 18:24.3 5:56 5:13 11:36
142 7 1125 Tad Trimarco JR Chaparral 18:24.9 5:56 5:44 11:57
143 5 1205 Jayden Martinez JR Greeley West 18:25.4 5:56 5:40 11:54
144 4 1144 Mac Roberts FR Coronado 18:25.5 5:56 5:43 12:02
145 5 1142 Andrew Burton SO Coronado 18:25.8 5:56 5:46 12:03
146 7 1101 Ryan Lee SR Arvada West 18:26.1 5:56 5:40 11:59
147 5 1154 Austin Vancil FR Dakota Ridge 18:27.1 5:57 5:46 12:06
148 6 1261 Bryce Vrabel JR Rock Canyon 18:27.2 5:57 5:25 11:44
149 6 1111 Joseph Carwin SO Broomfield 18:27.7 5:57 5:48 12:09
150 5 1201 Cory Smith SR Grandview 18:28.4 5:57 5:25 11:47
151 5 1129 Aaron Redman SO Cherokee Trail 18:30.0 5:58 5:44 12:03
152 5 1168 Allan Matthew JR Fairview 18:30.1 5:58 5:41 12:01
153 6 1268 Dylan Hird SR Rocky Mountain 18:31.6 5:58 5:42 12:00
154 7 1106 David Fraser SO Boulder 18:34.4 5:59 5:32 11:51
155 6 1152 Braden Mattson JR Dakota Ridge 18:34.5 5:59 5:38 12:06
156 6 1143 Clay Rahaman JR Coronado 18:35.0 5:59 5:52 12:13
157 7 1145 Conor Strizich SO Coronado 18:35.4 5:59 5:42 12:02
158 6 1200 Caleb Randoph SO Grandview 18:37.3 6:00 5:33 11:53
159 7 1197 Jordan Craig SO Grandview 18:40.3 6:01 5:47 12:10
160 6 1165 Lance Adams SO Fairview 18:44.7 6:02 5:43 12:08
161 7 1223 Declan Stone Murphy SO Monarch 18:46.8 6:03 5:45 12:07
162 6 1238 Quentin Olive-Larson JR Poudre 18:48.3 6:04 5:37 11:51
163 5 1250 Steven Bruening SO Regis Jesuit 18:48.6 6:04 5:53 12:20
164 7 1266 Luke Cunning FR Rocky Mountain 18:48.7 6:04 5:44 12:02
165 7 1148 Riley Abrashoff FR Dakota Ridge 18:50.9 6:04 5:48 12:14
166 6 1130 Cullen Scholz JR Cherokee Trail 18:51.3 6:05 5:43 12:06
167 3 1160 Andrew Mills JR Eaglecrest 18:51.3 6:05 5:39 12:14
168 6 1272 Munib Far SR Thunderridge 18:51.4 6:05 5:48 12:14
169 4 1161 Gavin Morgenegg SO Eaglecrest 18:53.4 6:05 5:45 12:16
170 5 1189 Spencer Miller JR Fruita Monument 18:55.5 6:06 5:40 12:02
171 7 1273 David Moore JR Thunderridge 18:56.5 6:06 5:49 12:18
172 6 1212 Ryan Johnson FR Legend 18:57.5 6:07 5:52 12:23
173 7 1211 Luke Durden SO Legend 18:57.7 6:07 5:49 12:22
174 7 1235 Alex Giglio FR Poudre 18:57.9 6:07 5:42 12:16
175 5 1159 Nick Johnson SR Eaglecrest 18:58.5 6:07 5:38 12:13
176 6 1164 Conner Shonka SR Eaglecrest 18:59.9 6:07 5:38 12:12
177 7 1112 Chad Croell SR Broomfield 19:00.1 6:07 5:49 12:16
178 6 1254 Christopher Long FR Regis Jesuit 19:00.3 6:08 5:51 12:23
179 7 1248 Alex Baldwin JR Regis Jesuit 19:00.4 6:08 5:54 12:23
180 6 1190 Bryce Moore SR Fruita Monument 19:07.1 6:10 5:55 12:35
181 7 1126 Jackson Cowley SR Cherokee Trail 19:07.2 6:10 5:44 12:12
182 7 1171 Jonathan Wang SO Fairview 19:10.3 6:11 5:45 12:17
183 7 1257 Keegan King SR Rock Canyon 19:16.6 6:13 5:41 12:09
184 7 1188 JT McLaughlin SR Fruita Monument 19:57.3 6:26 6:06 13:04
185 7 1162 Charles Odden JR Eaglecrest 20:05.1 6:28 5:41 12:44
186 6 1206 Julio Rascon JR Greeley West 20:32.3 6:37 5:58 13:09
187 7 1203 Josh Bobbitt SR Greeley West 20:52.0 6:43 6:20 13:37
---------------------------------------------------------------------------
CHSAA State Cross Country Champpionships - 5A Girl's
Norris-Penrose Event Center, Colorado Springs CO
---------------------------------------------------------------------------
1. 112 Broomfield ( 19:46.5 1:38:52.3 1:02.8)
=========================================
1 8 Emily Mitchem SO 19:17.5 5 44 Alena Valdez SO 20:20.3
2 18 Ivy Gonzales SO 19:42.1 6 ( 50) Emily Galvin FR 20:28.5
3 19 Katelyn Mitchem SO 19:44.7 7 ( 53) Vanessa Kort SO 20:33.2
4 23 McKenzie Gaines FR 19:47.7
2. 120 Cherry Creek ( 19:52.0 1:39:19.7 1:02.0)
=========================================
1 7 Lillian Markusch SR 19:16.0 5 39 Hannah Mimmack JR 20:18.0
2 15 Devon Peterson JR 19:37.4 6 ( 93) Isabel Anema SO 21:14.2
3 28 Anne Raymond SR 20:00.6 7 (161) Lisa Swartz SR 22:57.4
4 31 Katie Plomondon SR 20:07.7
3. 124 Fairview ( 19:49.2 1:39:05.6 1:12.3)
=========================================
1 6 Maya Browning SO 19:09.1 5 45 Tatjuana Kunz SR 20:21.4
2 12 Isabella Bowland SO 19:32.9 6 ( 70) Hannah Freeman JR 20:51.3
3 25 Victoria Cassarubias SR 19:50.7 7 (107) Sadie Cotton FR 21:27.1
4 36 Sarah King JR 20:11.5
4. 132 Mountain Vista High School ( 19:41.9 1:38:29.2 1:55.5)
=========================================
1 3 Allie Chipman SO 18:34.5 5 51 Abby Suntken SR 20:30.0
2 5 Caroline Eck FR 19:08.7 6 ( 59) Madison Easton JR 20:36.8
3 26 Mauren Fitzsimmons JR 19:51.9 7 ( 61) Julia Chambers FR 20:39.4
4 47 Hannah Brown SO 20:24.1
5. 162 Coronado ( 20:04.5 1:40:22.5 0:47.7)
=========================================
1 20 Madeline Morland FR 19:46.3 5 54 Chloe Cassens SO 20:34.0
2 24 Faith Roth FR 19:50.3 6 (158) Layla Roebke FR 22:49.9
3 27 Elana Muzzy SO 19:57.3 7 (172) Lindsey Murray SO 23:37.0
4 37 Taylor Dutton SO 20:14.6
6. 253 Monarch ( 20:25.9 1:42:09.4 1:16.6)
=========================================
1 14 Audrey Lookner JR 19:35.0 5 72 Emily Hoffman SR 20:51.6
2 49 Hailey Leader SO 20:27.5 6 ( 76) Daisy Fuchs SR 20:56.2
3 58 Liz Hogan SO 20:36.7 7 ( 88) Alden Gruidel SR 21:08.6
4 60 Brooke Forsythe FR 20:38.6
7. 271 Dakota Ridge ( 20:29.8 1:42:28.6 1:37.3)
=========================================
1 11 Cayli Hume SR 19:32.4 5 89 Skylar Lodice SO 21:09.7
2 42 Mia Valerio SR 20:19.5 6 (110) Charlotte Jones JR 21:35.2
3 43 Michelle Renner SO 20:20.1 7 (130) Lucy Pidek FR 21:55.5
4 86 Natalie Gonzalez SR 21:06.9
8. 281 Cherokee Trail ( 20:32.1 1:42:40.5 1:14.9)
=========================================
1 22 Amy McConnell SR 19:47.2 5 82 Erica Knibbe JR 21:02.1
2 32 Jordan Herrera JR 20:08.7 6 (109) Ella Steckler JR 21:33.8
3 64 Kennedey McCurdy SR 20:41.0 7 (125) Liz Thomas SO 21:52.1
4 81 Caitlin McConnell FR 21:01.5
9. 286 Grandview ( 20:19.6 1:41:38.0 2:57.3)
=========================================
1 2 Brie Oakley JR 18:17.2 5 94 Erin Ellington SO 21:14.5
2 38 Caroline Robbins SO 20:15.3 6 (142) Kayla Vallin SR 22:11.4
3 65 Melanie Jenkins SR 20:42.7 7 (144) Courtney Kramer SR 22:17.6
4 87 Kaitlyn Mercer FR 21:08.3
10. 319 Fort Collins ( 20:26.3 1:42:11.1 3:05.0)
=========================================
1 1 Lauren Gregory JR 18:15.7 5 102 Carlie Grabenstein SO 21:20.7
2 34 Claire Hooker SR 20:10.6 6 (131) Isabelle Ponce-Pore SR 21:58.7
3 84 Eli Hinerfeld JR 21:05.4 7 (159) Peyton Slack SO 22:53.2
4 98 Becca Schulte SR 21:18.7
11. 322 Horizon ( 20:43.3 1:43:36.5 3:22.8)
=========================================
1 10 Megan Mooney SR 19:31.3 5 160 Alex Dove JR 22:54.1
2 16 Natalie Platil JR 19:40.5 6 (162) Lizzie Atwood SR 23:09.1
3 17 Madison Mooney SO 19:40.5 7 (173) Lauren Knight SR 23:43.4
4 119 Audrey Herrald FR 21:50.1
12. 335 Pine Creek ( 20:42.6 1:43:33.0 2:28.6)
=========================================
1 9 Devon Kroeker JR 19:23.0 5 124 Layla Almasri SO 21:51.6
2 33 Sarah Bassett SO 20:10.5 6 (128) Calyssa Trautner SR 21:53.8
3 66 Athena Keuhne JR 20:45.3 7 (139) Hannah Burkett SO 22:07.2
4 103 Klara Aspelin SO 21:22.6
13. 338 Smoky Hill ( 20:46.6 1:43:52.7 1:08.9)
=========================================
1 35 Julie Eoff JR 20:11.5 5 101 Carlie Andrie JR 21:20.4
2 41 Amelia Johannes FR 20:19.2 6 (135) Sarah Power JR 22:04.2
3 71 Emmah Johannes JR 20:51.4 7 (149) Kaycie Schubert JR 22:22.2
4 90 Rhonda Patrom JR 21:10.2
14. 352 Fossil Ridge ( 20:49.9 1:44:09.5 0:38.0)
=========================================
1 55 Sydney Teslow SO 20:34.3 5 92 Allison Edwards FR 21:12.3
2 62 Billie Fogarty FR 20:40.0 6 ( 95) Anya Tkachenko FR 21:15.3
3 69 Kate Lammons FR 20:48.6 7 (143) Promise Butler JR 22:12.4
4 74 Ellie Ewer SR 20:54.3
15. 368 Boulder ( 20:48.5 1:44:02.3 3:15.9)
=========================================
1 4 Claudia Burgess SO 19:02.6 5 145 Eva Oakes SR 22:18.5
2 67 Lauren Neugeboren SO 20:45.9 6 (151) Alysa Rogers SO 22:36.6
3 75 Makenna Hobson FR 20:56.0
4 77 Kate Zacharias FR 20:59.3
16. 405 Rock Canyon ( 21:02.2 1:45:11.0 2:00.0)
=========================================
1 21 Shannon Osoba FR 19:47.1 5 117 Chloe Arbuckle SR 21:47.1
2 52 Allison Janedis SR 20:31.8 6 (147) Brooke Washburn FR 22:19.5
3 100 Mackenna Balman SR 21:19.6 7 (157) Lila Bromley SR 22:48.7
4 115 Kailey Rex SO 21:45.4
17. 412 Rampart ( 21:02.0 1:45:09.8 1:03.6)
=========================================
1 46 Mathilde Bernard JR 20:21.4 5 105 Claire Brockway SR 21:25.0
2 79 Kyla Ramsey SO 20:59.8 6 (116) Jordan Peak FR 21:45.8
3 83 Lynzie Kutsner FR 21:04.5 7 (140) Eve Waters SO 22:07.6
4 99 Vanessa Addison FR 21:19.1
18. 436 Arvada West ( 21:11.0 1:45:54.9 1:29.1)
=========================================
1 40 Civianna Gallegos SO 20:18.6 5 118 Cassandra Porter SR 21:47.7
2 80 Katie Doucette SO 21:01.5 6 (138) Maya Fairchild FR 22:07.1
3 85 Claire Pauley SO 21:06.5 7 (169) Haylee Vannoy FR 23:35.4
4 113 Lucy Schroeder SO 21:40.6
19. 454 Thunderridge ( 21:12.3 1:46:01.2 1:14.5)
=========================================
1 56 Morgan Aurich SR 20:35.7 5 120 Macy Sonius SO 21:50.2
2 68 Kamryn Hart SR 20:46.7 6 (122) Ashton Kohrs SR 21:50.7
3 104 Anna Hart FR 21:23.3 7 (153) Morgan Lozano SO 22:37.4
4 106 Rachael Green SR 21:25.3
20. 468 Arapahoe ( 21:17.4 1:46:26.9 1:49.3)
=========================================
1 29 Allison Marizza JR 20:05.4 5 129 Sarah Siayap JR 21:54.7
2 78 Kelly Waugh SO 20:59.7 6 (148) Grace Brooks JR 22:20.1
3 111 Sarah Slack SR 21:36.9 7 (152) Sienna Golden FR 22:36.8
4 121 Eliza Fink JR 21:50.2
21. 476 Regis Jesuit ( 21:17.1 1:46:25.1 1:43.9)
=========================================
1 48 Julia Vitella JR 20:25.3 5 141 Kelly Grubaugh SO 22:09.2
2 63 Sydney Lindquist SO 20:40.1 6 (146) Katie Schilmoeller SR 22:18.9
3 97 Lily Brucker SO 21:16.9 7 (155) Megan Tartell SO 22:43.5
4 127 Devon Johnson JR 21:53.6
22. 482 Rocky Mountain ( 21:22.3 1:46:51.2 2:31.5)
=========================================
1 30 Julia Schlepp FR 20:07.1 5 154 Annie Kalmbach FR 22:38.6
2 57 Kacey Doner SR 20:36.7 6 (163) Sabrina Mike SO 23:11.0
3 108 Callin Naddy SO 21:27.5 7 (164) Natalea Cohen JR 23:13.8
4 133 Elsa Roeber SR 22:01.3
23. 548 Heritage ( 21:34.2 1:47:51.0 0:40.6)
=========================================
1 91 Peg Smith JR 21:12.1 5 126 Kari Reuter FR 21:52.7
2 96 Laurette Selleck JR 21:15.7 6 (136) Madison Castro FR 22:06.3
3 112 Ellie Degrood FR 21:39.5 7 (150) Cailey Schmitt FR 22:30.6
4 123 Audrey Cordova SR 21:51.0
24. 563 Eaglecrest ( 21:45.7 1:48:48.3 3:46.5)
=========================================
1 13 Janine Taurchini SR 19:33.3 5 165 Madelyn Rivera FR 23:19.8
2 114 Mariah Gordan JR 21:45.3 6 (166) Rebecca McMillan JR 23:21.9
3 134 Jess McQuaid SO 22:02.8 7 (167) Emily Hunter SO 23:21.9
4 137 Tatiana Rivera FR 22:07.1
25. 699 Greeley West ( 22:32.1 1:52:40.5 2:42.0)
=========================================
1 73 Dianna Rowe SR 20:54.0 5 170 Emily Hopwood SR 23:36.0
2 132 Maria Geesaman SO 21:58.7 6 (171) Lilly Casas SR 23:36.1
3 156 Samantha McCulley SO 22:47.8 7 (174) Sandra Tapia SR 24:01.0
4 168 Iralynn Carmona JR 23:24.0
CHSAA State Cross Country Champpionships - 5A Girl's
Place Tea No. Name Grade Team Time Pace Mile 2 Mile
===== === ==== ======================= ===== ========================== ======== ===== ===== ======
1 1 975 Lauren Gregory JR Fort Collins 18:15.64 5:53 5:43 11:47
2 1 993 Brie Oakley JR Grandview 18:17.18 5:54 5:43 11:50
3 1 1019 Catherine Liggett SR Legend 18:24.55 5:56 5:43 11:57
4 1 1032 Allie Chipman SO Mountain Vista High School 18:34.48 5:59 5:44 12:06
5 1 914 Claudia Burgess SO Boulder 19:02.59 6:08 5:51 12:25
6 2 1034 Caroline Eck FR Mountain Vista High School 19:08.69 6:10 6:03 12:34
7 1 968 Maya Browning SO Fairview 19:09.04 6:10 5:55 12:30
8 1 937 Lillian Markusch SR Cherry Creek 19:15.95 6:13 5:56 12:32
9 1 925 Emily Mitchem SO Broomfield 19:17.45 6:13 6:00 12:40
10 1 1042 Devon Kroeker JR Pine Creek 19:22.98 6:15 6:01 12:43
11 1 928 Savanna Dalton SR castle view 19:24.37 6:15 5:51 12:30
12 1 1016 Megan Mooney SR Horizon 19:31.26 6:17 5:50 12:39
13 1 1082 Stephanie Carrasco SO Thornton 19:31.59 6:18 6:09 12:46
14 1 952 Cayli Hume SR Dakota Ridge 19:32.37 6:18 6:16 12:55
15 2 967 Isabella Bowland SO Fairview 19:32.84 6:18 6:15 12:55
16 1 966 Janine Taurchini SR Eaglecrest 19:33.28 6:18 6:18 12:51
17 1 1028 Audrey Lookner JR Monarch 19:35.00 6:19 6:00 12:42
18 2 939 Devon Peterson JR Cherry Creek 19:37.31 6:19 5:49 12:29
19 2 1017 Natalie Platil JR Horizon 19:40.41 6:20 6:02 12:46
20 3 1015 Madison Mooney SO Horizon 19:40.44 6:20 6:01 12:50
21 2 923 Ivy Gonzales SO Broomfield 19:42.10 6:21 6:01 12:44
22 1 1045 Katie Bearup SR Ralston Valley 19:43.68 6:21 6:05 12:48
23 3 926 Katelyn Mitchem SO Broomfield 19:44.62 6:22 6:08 12:53
24 1 946 Madeline Morland FR Coronado 19:46.26 6:22 6:15 13:04
25 1 1065 Shannon Osoba FR Rock Canyon 19:47.09 6:23 6:19 12:58
26 1 931 Amy McConnell SR Cherokee Trail 19:47.20 6:23 6:06 12:51
27 4 921 McKenzie Gaines FR Broomfield 19:47.63 6:23 6:01 12:47
28 1 1010 Megan Koch SO Highlands Ranch 19:50.13 6:24 6:15 13:02
29 2 950 Faith Roth FR Coronado 19:50.30 6:24 6:17 13:04
30 3 969 Victoria Cassarubias SR Fairview 19:50.66 6:24 6:19 13:03
31 2 1046 Hannah Gigstad SO Ralston Valley 19:51.81 6:24 6:05 12:52
32 3 1035 Mauren Fitzsimmons JR Mountain Vista High School 19:51.84 6:24 6:09 12:53
33 1 1020 Allison Mann JR Liberty 19:52.28 6:24 6:03 12:47
34 3 948 Elana Muzzy SO Coronado 19:57.27 6:26 6:09 13:01
35 1 1018 Carley Bennett FR Lakewood Senior High Schoo 19:59.44 6:27 6:09 13:00
36 3 941 Anne Raymond SR Cherry Creek 20:00.52 6:27 6:07 12:54
37 1 903 Allison Marizza JR Arapahoe 20:05.34 6:28 6:14 13:01
38 1 1074 Julia Schlepp FR Rocky Mountain 20:07.10 6:29 6:03 12:56
39 4 940 Katie Plomondon SR Cherry Creek 20:07.64 6:29 6:06 13:05
40 2 929 Jordan Herrera JR Cherokee Trail 20:08.61 6:30 6:04 12:56
41 1 1044 Luna Slater SO Poudre 20:09.03 6:30 6:05 12:55
42 2 1039 Sarah Bassett SO Pine Creek 20:10.41 6:30 6:18 13:14
43 2 977 Claire Hooker SR Fort Collins 20:10.53 6:30 6:19 13:15
44 1 1076 Julie Eoff JR Smoky Hill 20:11.43 6:30 6:14 13:08
45 4 972 Sarah King JR Fairview 20:11.49 6:30 6:15 13:04
46 4 945 Taylor Dutton SO Coronado 20:14.53 6:31 6:17 13:13
47 2 994 Caroline Robbins SO Grandview 20:15.25 6:32 6:24 13:18
48 1 958 Isa Marshall SR Denver East 20:15.49 6:32 6:19 13:15
49 1 959 Kayli Tabares SO Doherty 20:16.63 6:32 6:15 13:16
50 5 938 Hannah Mimmack JR Cherry Creek 20:17.91 6:32 6:09 13:10
51 1 909 Civianna Gallegos SO Arvada West 20:18.59 6:33 6:29 13:19
52 2 1077 Amelia Johannes FR Smoky Hill 20:19.20 6:33 6:18 13:15
53 2 957 Mia Valerio SR Dakota Ridge 20:19.42 6:33 6:26 13:23
54 3 956 Michelle Renner SO Dakota Ridge 20:20.05 6:33 6:26 13:23
55 5 927 Alena Valdez SO Broomfield 20:20.30 6:33 6:17 13:14
56 5 973 Tatjuana Kunz SR Fairview 20:21.40 6:34 6:28 13:25
57 1 1048 Mathilde Bernard JR Rampart 20:21.40 6:34 6:38 13:26
58 4 1030 Hannah Brown SO Mountain Vista High School 20:24.05 6:34 6:22 13:17
59 1 1060 Julia Vitella JR Regis Jesuit 20:25.25 6:35 6:10 13:04
60 2 1027 Hailey Leader SO Monarch 20:27.43 6:36 6:28 13:26
61 1 1029 Rebekah McCabe SR Mountain Range High School 20:28.24 6:36 6:10 13:09
62 6 922 Emily Galvin FR Broomfield 20:28.47 6:36 6:22 13:23
63 5 1036 Abby Suntken SR Mountain Vista High School 20:30.00 6:36 6:16 13:14
64 2 1064 Allison Janedis SR Rock Canyon 20:31.80 6:37 6:28 13:27
65 7 924 Vanessa Kort SO Broomfield 20:33.15 6:37 6:25 13:21
66 5 944 Chloe Cassens SO Coronado 20:33.94 6:38 6:11 13:23
67 1 986 Sydney Teslow SO Fossil Ridge 20:34.22 6:38 6:20 13:24
68 1 1083 Morgan Aurich SR Thunderridge 20:35.69 6:38 6:25 13:28
69 2 1069 Kacey Doner SR Rocky Mountain 20:36.65 6:39 6:01 13:13
70 3 1026 Liz Hogan SO Monarch 20:36.67 6:39 6:28 13:27
71 6 1033 Madison Easton JR Mountain Vista High School 20:36.72 6:39 6:09 13:09
72 4 1022 Brooke Forsythe FR Monarch 20:38.57 6:39 6:34 13:27
73 7 1031 Julia Chambers FR Mountain Vista High School 20:39.34 6:39 6:13 13:07
74 2 984 Billie Fogarty FR Fossil Ridge 20:39.97 6:40 6:19 13:22
75 2 1058 Sydney Lindquist SO Regis Jesuit 20:40.09 6:40 6:25 13:27
76 3 933 Kennedey McCurdy SR Cherokee Trail 20:40.97 6:40 6:23 13:25
77 3 990 Melanie Jenkins SR Grandview 20:42.68 6:40 6:23 13:29
78 3 1041 Athena Keuhne JR Pine Creek 20:45.29 6:41 6:10 13:23
79 2 917 Lauren Neugeboren SO Boulder 20:45.88 6:41 6:22 13:20
80 2 1086 Kamryn Hart SR Thunderridge 20:46.63 6:42 6:25 13:28
81 3 985 Kate Lammons FR Fossil Ridge 20:48.57 6:42 6:30 13:41
82 6 971 Hannah Freeman JR Fairview 20:51.30 6:43 6:28 13:20
83 3 1078 Emmah Johannes JR Smoky Hill 20:51.40 6:43 6:25 13:34
84 5 1025 Emily Hoffman SR Monarch 20:51.56 6:43 6:34 13:40
85 1 1001 Dianna Rowe SR Greeley West 20:53.91 6:44 6:12 13:20
86 4 983 Ellie Ewer SR Fossil Ridge 20:54.24 6:44 6:23 13:27
87 3 916 Makenna Hobson FR Boulder 20:55.93 6:45 6:33 13:39
88 6 1023 Daisy Fuchs SR Monarch 20:56.15 6:45 6:35 13:42
89 1 988 Makayla Moran FR Grand Junction 20:59.01 6:46 6:35 13:48
90 4 920 Kate Zacharias FR Boulder 20:59.23 6:46 6:36 13:43
91 2 906 Kelly Waugh SO Arapahoe 20:59.67 6:46 6:29 13:43
92 2 1052 Kyla Ramsey SO Rampart 20:59.75 6:46 6:38 13:45
93 2 907 Katie Doucette SO Arvada West 21:01.47 6:47 6:43 13:56
94 4 932 Caitlin McConnell FR Cherokee Trail 21:01.50 6:47 6:28 13:26
95 5 930 Erica Knibbe JR Cherokee Trail 21:02.09 6:47 6:27 13:46
96 1 1021 Ashlyn Brent SR Loveland HS 21:04.09 6:47 6:23 13:32
97 3 1050 Lynzie Kutsner FR Rampart 21:04.45 6:47 6:45 14:00
98 3 976 Eli Hinerfeld JR Fort Collins 21:05.36 6:48 6:33 13:49
99 3 910 Claire Pauley SO Arvada West 21:06.44 6:48 6:43 13:55
100 4 951 Natalie Gonzalez SR Dakota Ridge 21:06.83 6:48 6:35 13:45
101 4 992 Kaitlyn Mercer FR Grandview 21:08.25 6:49 6:25 13:39
102 7 1024 Alden Gruidel SR Monarch 21:08.55 6:49 6:35 13:40
103 5 954 Skylar Lodice SO Dakota Ridge 21:09.64 6:49 6:27 13:43
104 4 1079 Rhonda Patrom JR Smoky Hill 21:10.15 6:49 6:23 13:45
105 1 1009 Peg Smith JR Heritage 21:12.04 6:50 6:29 13:45
106 5 982 Allison Edwards FR Fossil Ridge 21:12.23 6:50 6:33 13:49
107 6 936 Isabel Anema SO Cherry Creek 21:14.14 6:51 6:16 13:44
108 5 989 Erin Ellington SO Grandview 21:14.44 6:51 6:36 13:48
109 6 987 Anya Tkachenko FR Fossil Ridge 21:15.23 6:51 6:31 13:45
110 2 1008 Laurette Selleck JR Heritage 21:15.69 6:51 6:34 13:52
111 3 1054 Lily Brucker SO Regis Jesuit 21:16.83 6:51 6:33 13:48
112 4 979 Becca Schulte SR Fort Collins 21:18.68 6:52 6:34 14:03
113 4 1047 Vanessa Addison FR Rampart 21:19.01 6:52 6:41 13:54
114 3 1062 Mackenna Balman SR Rock Canyon 21:19.56 6:52 6:46 13:58
115 5 1075 Carlie Andrie JR Smoky Hill 21:20.36 6:53 6:37 13:51
116 5 974 Carlie Grabenstein SO Fort Collins 21:20.62 6:53 6:45 14:03
117 4 1038 Klara Aspelin SO Pine Creek 21:22.60 6:53 6:27 13:42
118 3 1085 Anna Hart FR Thunderridge 21:23.21 6:54 6:36 13:57
119 5 1049 Claire Brockway SR Rampart 21:24.96 6:54 6:38 13:53
120 4 1084 Rachael Green SR Thunderridge 21:25.30 6:54 6:33 13:53
121 7 970 Sadie Cotton FR Fairview 21:27.08 6:55 6:29 13:54
122 3 1072 Callin Naddy SO Rocky Mountain 21:27.42 6:55 6:23 13:39
123 6 934 Ella Steckler JR Cherokee Trail 21:33.78 6:57 6:30 13:53
124 6 953 Charlotte Jones JR Dakota Ridge 21:35.17 6:57 6:35 13:56
125 3 905 Sarah Slack SR Arapahoe 21:36.82 6:58 6:40 13:59
126 3 1005 Ellie Degrood FR Heritage 21:39.41 6:59 6:50 14:12
127 4 912 Lucy Schroeder SO Arvada West 21:40.60 6:59 6:44 14:07
128 2 960 Mariah Gordan JR Eaglecrest 21:45.23 7:01 6:44 14:21
129 4 1066 Kailey Rex SO Rock Canyon 21:45.32 7:01 6:45 14:09
130 6 1051 Jordan Peak FR Rampart 21:45.80 7:01 6:50 14:15
131 5 1061 Chloe Arbuckle SR Rock Canyon 21:47.09 7:01 6:48 14:16
132 5 911 Cassandra Porter SR Arvada West 21:47.65 7:01 6:44 14:11
133 4 1013 Audrey Herrald FR Horizon 21:50.01 7:02 6:36 14:11
134 5 1089 Macy Sonius SO Thunderridge 21:50.13 7:02 6:53 14:27
135 4 901 Eliza Fink JR Arapahoe 21:50.19 7:02 6:44 14:09
136 6 1087 Ashton Kohrs SR Thunderridge 21:50.70 7:02 6:41 14:18
137 4 1004 Audrey Cordova SR Heritage 21:50.93 7:02 6:48 14:18
138 5 1037 Layla Almasri SO Pine Creek 21:51.57 7:03 6:57 14:30
139 7 935 Liz Thomas SO Cherokee Trail 21:52.05 7:03 6:32 13:59
140 5 1006 Kari Reuter FR Heritage 21:52.64 7:03 6:54 14:18
141 4 1057 Devon Johnson JR Regis Jesuit 21:53.52 7:03 6:37 14:12
142 6 1043 Calyssa Trautner SR Pine Creek 21:53.76 7:03 6:42 14:13
143 5 904 Sarah Siayap JR Arapahoe 21:54.69 7:04 6:41 14:15
144 7 955 Lucy Pidek FR Dakota Ridge 21:55.45 7:04 6:34 13:58
145 6 978 Isabelle Ponce-Pore SR Fort Collins 21:58.62 7:05 6:53 14:17
146 2 998 Maria Geesaman SO Greeley West 21:58.65 7:05 6:49 14:16
147 4 1073 Elsa Roeber SR Rocky Mountain 22:01.23 7:06 6:26 14:15
148 3 963 Jess McQuaid SO Eaglecrest 22:02.72 7:06 6:44 14:21
149 6 1080 Sarah Power JR Smoky Hill 22:04.15 7:07 6:39 14:20
150 6 1003 Madison Castro FR Heritage 22:06.22 7:07 6:53 14:24
151 4 965 Tatiana Rivera FR Eaglecrest 22:07.05 7:08 6:51 14:25
152 6 908 Maya Fairchild FR Arvada West 22:07.08 7:08 6:58 14:31
153 7 1040 Hannah Burkett SO Pine Creek 22:07.18 7:08 6:57 14:31
154 7 1053 Eve Waters SO Rampart 22:07.55 7:08 6:52 14:22
155 5 1055 Kelly Grubaugh SO Regis Jesuit 22:09.12 7:08 6:48 14:23
156 6 995 Kayla Vallin SR Grandview 22:11.37 7:09 6:46 14:22
157 7 981 Promise Butler JR Fossil Ridge 22:12.37 7:09 6:25 14:05
158 7 991 Courtney Kramer SR Grandview 22:17.55 7:11 6:41 14:17
159 5 918 Eva Oakes SR Boulder 22:18.47 7:11 6:57 14:37
160 6 1059 Katie Schilmoeller SR Regis Jesuit 22:18.89 7:11 6:55 14:32
161 6 1067 Brooke Washburn FR Rock Canyon 22:19.45 7:12 6:47 14:28
162 6 900 Grace Brooks JR Arapahoe 22:20.08 7:12 6:40 14:14
163 7 1081 Kaycie Schubert JR Smoky Hill 22:22.15 7:12 6:47 14:23
164 7 1007 Cailey Schmitt FR Heritage 22:30.55 7:15 6:55 14:39
165 6 919 Alysa Rogers SO Boulder 22:36.54 7:17 6:58 14:40
166 7 902 Sienna Golden FR Arapahoe 22:36.79 7:17 6:55 14:41
167 7 1088 Morgan Lozano SO Thunderridge 22:37.39 7:17 6:51 14:40
168 5 1070 Annie Kalmbach FR Rocky Mountain 22:38.56 7:18 6:47 14:24
169 7 1056 Megan Tartell SO Regis Jesuit 22:43.46 7:19 6:55 14:47
170 3 1000 Samantha McCulley SO Greeley West 22:47.72 7:21 6:38 14:35
171 7 1063 Lila Bromley SR Rock Canyon 22:48.67 7:21 6:57 14:56
172 6 949 Layla Roebke FR Coronado 22:49.82 7:21 6:54 14:59
173 7 980 Peyton Slack SO Fort Collins 22:53.16 7:22 7:09 15:01
174 5 1012 Alex Dove JR Horizon 22:54.03 7:23 6:55 14:48
175 7 942 Lisa Swartz SR Cherry Creek 22:57.37 7:24 6:10 14:06
176 6 1011 Lizzie Atwood SR Horizon 23:09.06 7:28 7:01 14:59
177 6 1071 Sabrina Mike SO Rocky Mountain 23:10.99 7:28 6:48 14:33
178 7 1068 Natalea Cohen JR Rocky Mountain 23:13.72 7:29 7:07 15:14
179 5 964 Madelyn Rivera FR Eaglecrest 23:19.72 7:31 7:03 15:10
180 6 962 Rebecca McMillan JR Eaglecrest 23:21.88 7:32 7:03 15:07
181 7 961 Emily Hunter SO Eaglecrest 23:21.90 7:32 7:03 15:07
182 4 996 Iralynn Carmona JR Greeley West 23:23.92 7:32 7:00 15:08
183 7 913 Haylee Vannoy FR Arvada West 23:35.36 7:36 7:09 15:24
184 5 999 Emily Hopwood SR Greeley West 23:35.93 7:36 6:49 15:10
185 6 997 Lilly Casas SR Greeley West 23:36.03 7:36 6:48 15:08
186 7 947 Lindsey Murray SO Coronado 23:36.91 7:37 6:52 15:01
187 7 1014 Lauren Knight SR Horizon 23:43.33 7:39 7:02 15:20
188 7 1002 Sandra Tapia SR Greeley West 24:01.00 7:44 7:08 15:28
Like·Comment·Share·E-mail·15260 views
History for Colorado CHSAA Cross Country State Championships
Show 15 more
Hashtags#colorado #chsaa #cross #country #state #championships #state-meet #high-school
|